Koalicja Obywatelska nie spocznie na laurach, w drugiej turze wyborów samorządowych potrzeba jest pełna mobilizacja, apeluję do wszystkich ugrupowań demokratycznych o jedność, zwycięstwo jest naprawdę możliwe - podkreślił w piątek lider PO Grzegorz Schetyna.

"#KoalicjaObywatelska nie spocznie na laurach, w drugiej turze potrzebna pełna mobilizacja. Trwa najważniejszy cykl wyborczy od 89 r. Rządy PiS zagrażają obecności Polski w UE. Już dziś apeluję do wszystkich ugrupowań demokratycznych o jedność. Zwycięstwo jest naprawdę możliwe" - napisał na Twitterze Schetyna.

W niedzielnych wyborach wybierano 2477 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, spośród 6958 kandydatów zgłoszonych przez 4712 komitetów wyborczych, w tym w 332 gminach i miastach gdzie zarejestrowano tylko jednego kandydata. Jak podała PKW włodarzy wybrano w 1826 gminach i miastach.

W 649 gminach i miastach odbędzie się II tura wyborów, gdyż w pierwszym głosowaniu żaden z kandydatów na wójta, burmistrza czy prezydenta miasta nie otrzymał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. W tych gminach i miastach, ponowne głosowanie odbędzie się 4 listopada.

Nie wybrano także włodarzy w 2 gminach, w których zarejestrowano tylko 1 kandydata. Kandydaci ci w wyniku głosowania nie uzyskali więcej niż połowy ważnie oddanych głosów i w takiej sytuacji - zgodnie z Kodeksem wyborczym - wyboru wójta lub burmistrza dokonają tam rady gmin.

W Krakowie popierany m.in. przez Koalicję Obywatelską prezydent Jacek Majchrowski zmierzy się z kandydatką Zjednoczonej Prawicy Małgorzatą Wassermann. W Gdańsku b. działacz PO obecny prezydent Paweł Adamowicz rywalizuje w II turze z kandydatem ZP Kacprem Płażyńskim.

W skali kraju w wyborach do sejmików PiS zdobył 254 mandaty, Koalicja Obywatelska uzyskała 194 mandaty, PSL - 70, Bezpartyjni Samorządowcy - 15, a SLD-Lewica Razem - 11.

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory w 9 sejmikach województw: dolnośląskiego, lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego, śląskiego i świętokrzyskiego. Samodzielną większość PiS ma w 6 sejmikach województw: lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, podkarpackiego, podlaskiego i świętokrzyskiego.

Koalicja Obywatelska wygrała w 7 sejmikach województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, opolskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. KO samodzielną większość ma w 1 sejmiku - województwa pomorskiego. Zakładając możliwość współpracy z ludowcami, koalicja KO i PSL miałaby szansę na rządzenie w 7 sejmikach województw: kujawsko-pomorskim (18 mandatów na 30 wszystkich), mazowieckim (26 na 51), warmińsko-mazurskim (19 na 30) i wielkopolskim (22 na 39).

W województwach lubuskim i zachodniopomorskim zbudowanie większości koalicyjnej zależeć będzie od decyzji radnych SLD i Bezpartyjnych Samorządowców. W opolskim - od radnych Mniejszości Niemieckiej. W sejmiku woj. śląskiego - od decyzji radnych SLD, a w dolnośląskim - od Bezpartyjnych Samorządowców i KWW Z Dutkiewiczem dla Dolnego Śląska. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa