Komitety PiS i Koalicji Obywatelskiej zdobyły po dziewięć mandatów w 25-osobowej Radzie Miasta Elbląga, sześć mandatów uzyskał komitet urzędującego prezydenta Witolda Wróblewskiego, a jeden SLD - poinformowała miejska komisja wyborcza w Elblągu.

W wyborach do elbląskiej rady miejskiej Koalicja Obywatelska uzyskała łącznie 32,08 proc. ważnych głosów, co zapewniło jej 9 mandatów. Tyle samo radnych będzie miało w nowej radzie PiS z poparciem na poziomie 29,98 proc.

Kolejne ugrupowanie, które weszło do rady, to komitet wyborców urzędującego prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego z poparciem na poziomie 23,42 proc. i sześcioma mandatami. Jeden mandat przypadł koalicyjnemu komitetowi SLD Lewica Razem, na kandydatów którego oddano 10,02 proc. głosów.

Żadne z ugrupowań nie uzyskało więc samodzielnej większości w 25-osobowej radzie.

Do rady miejskiej nie dostał się KWW Kukiz'15 z poparciem 4,50 proc.

Z informacji uzyskanych przez PAP w miejskiej komisji wyborczej w Elblągu wynika, że w jednym z okręgów konieczne było dokonanie losowania z powodu równej liczby głosów między listami PiS i KWW Wróblewskiego. W wyniku tego mandat przypadł kandydatowi z listy komitetu obecnego prezydenta.

Takie wyniki oznaczają, że PiS straciło dotychczasową większość w elbląskiej radzie miejskiej. W wyborach w 2014 r. to ugrupowanie uzyskało 13 mandatów, osiem mandatów miała PO, SLD - trzy, a komitet Wróblewskiego jeden mandat.(PAP)

autor: Marcin Boguszewski