W nowo otwartym muzeum w Centrum Jana Pawła II w Krakowie odbyła się we wtorek prezentacja popiersia papieża Polaka. Uroczystego rozwiązania wstęgi dokonał abp Marek Jędraszewski oraz Najwyższy Rycerz Carl Anderson.

Jak poinformował PAP w środę Tomasz Adamski ze wspólnoty Rycerzy Kolumba, odpowiedzialny za kontakty z mediami, prezentacja figury stanowiła element obchodów 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

"Rzeźba jest darem od Rycerzy Kolumba, którzy w Waszyngtonie prowadzą Narodowe Sanktuarium Świętego Jana Pawła II. Podarunek wskazuje na duchową łączność między Sanktuarium działającym w stolicy USA i krakowskim Centrum. Został wręczony kard. Dziwiszowi podczas zeszłorocznej Najwyższej Konwencji Rycerzy Kolumba w St. Louis, podczas której były sekretarz Jana Pawła II był honorowym gościem" - przypomniał Adamski.

"Szukałem was, a teraz Wy przyszliście do mnie. Jan Paweł II 2 kwietnia 2005 r." - głosi napis na podstawie popiersia. "Podarowane jako widoczny znak jedności i solidarności pomiędzy Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie a Narodowym Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Waszyngtonie, wręczone Jego Eminencji Stanisławowi Kardynałowi Dziwiszowi przez Najwyższego Rycerza Rycerzy Kolumba Carla A. Andersona" - wyjaśnia informacja umieszczona na cokole.

Po mszy św. sprawowanej przez Nuncjusza Apostolskiego abpa Salvatore Pennacchio, obchody 40-lecia wyboru papieża Polaka przeniosły się na ulicę Franciszkańską 3, gdzie nastąpiło odsłonięcie mozaiki w Oknie Papieskim oraz na Rynek Główny, gdzie odbył się koncert zwieńczający całe wydarzenie. Najwyższy Rycerz Carl Anderson na prośbę organizatorów przemówił do zgromadzonych uczestników.

"Św. Jan Paweł II był apostołem nadziei. Mówił: +Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj+. I pokazał nam, że można to robić" - powiedział Anderson. "Czy świat wciąż potrzebuje orędzia nadziei św. Jana Pawła II? Odpowiedź brzmi: Tak, dziś bardziej niż kiedykolwiek" - dodał.

Rycerze Kolumba są międzynarodową organizacją katolickich mężczyzn. Działają w kilkunastu państwach świata. W Polsce obecni są od ponad 12 lat i liczą ponad 5,5 tys. członków działających w 110 radach na terenie 28 diecezji. Zasadami Rycerzy Kolumba są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Organizację założył ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. 15 marca 2008 roku Benedykt XVI zatwierdził dekret o heroiczności cnót Sługi Bożego ks. McGivney'a. (PAP)

autor: Stanisław Karnacewicz