Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro ocenił w piątek, że zmiany w polskim prawie wprowadzane przez kierowany przez niego resort nie byłyby tak skuteczne, gdyby nie współpraca i korzystanie z rozwiązań wypracowanych przez inne państwa.

Szef resortu sprawiedliwości uczestniczył w Forum Prawo dla Rozwoju, międzynarodowym kongresie ekonomiczno-społecznym, który rozpoczął się w piątek w Krakowie.

Te zmiany – mówił Ziobro - nie byłyby tak efektywne i skuteczne w różnych obszarach, gdyby nie ścisła współpraca międzynarodowa. "Nie tylko na szczeblu unijnym, co jest naturalne dla nas, jako kraju członkowskiego UE (…), ale też bardziej bilateralnej, bezpośredniej współpracy z poszczególnymi krajami, które w określonych obszarach prawa są liderami rozwiązań, które warto podpatrywać i podglądać w dobrym tych słów znaczeniu, następnie uczyć się i przenosić na grunt naszego porządku prawnego, kultury prawnej” - powiedział minister sprawiedliwości.

"Jestem przekonany, że nie ma sensu po raz kolejny wynajdować koła, jeśli ktoś już je wynalazł, dlatego warto korzystać z cudzej wiedzy i doświadczenia oraz współdziałać po to, aby wytworzyć rozwiązania, które będą mieć charakter bardzo uniwersalny, sprawdzać się nie tylko w naszym kraju, ale też innych krajach europejskich” - dodał.

Wśród przykładów rozwiązań wprowadzonych w ostatnim czasie do porządku prawnego, przy których resort sprawiedliwości korzystał z rozwiązań zagranicznych wymienił m.in. prawo przeciwdziałające wyłudzeniom podatku VAT, tzw. karuzelom vatowskim, konfiskatę rozszerzoną, system elektronicznego monitoringu przestępców czy wyłanianie sędziów w drodze losowania do rozpoznania spraw przed sądem.