Im więcej władzy samorządowców, tym lepiej jest ona sprawowana - mówił w czwartek w Kielcach szef ugrupowania Porozumienie Jarosław Gowin. Dodał, że celem Zjednoczonej Prawicy jest objęcie po wyborach władzy w sejmiku województwa świętokrzyskiego.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej w Kielcach Gowin zaznaczył, że najbliższe wybory samorządowe mają podwójne znaczenie. „Z jednej strony samorząd to jest ten poziom władzy, na którym decydują się sprawy ważne dla milionów Polaków. Zjednoczona Prawica i rząd pana premiera Mateusza Morawieckiego zdecydowanie wspiera samorządność. Jesteśmy przekonani, że im więcej władzy w rękach samorządowców, tym jest ona lepiej sprawowana” – powiedział lider Porozumienia. Dodał, że „wybory samorządowe są pierwszym etapem czwórboju wyborczego”.

„Wierzymy, że mieszkańcy Kielc, mieszkańcy województwa świętokrzyskiego i całej Polski udzielą zaufania kandydatom wspieranym przez obóz Zjednoczonej Prawicy, nawet jeżeli są to kandydaci bezpartyjni.(…) W regionie świętokrzyskim w wielu miejscach wspieram kandydatów niezależnych, albo takich, którzy startują z własnych komitetów” – podkreślił wicepremier, który podczas konferencji udzielił poparcia w najbliższych wyborach samorządowych Zdzisławowi Wrzałce i Tadeuszowi Tkaczykowi, obecnym włodarzom gmin Miedziana Góra i Strawczyn, oraz kandydatowi na wójta gminy Bogoria Robertowi Szydle.

Gowin podczas spotkania z dziennikarzami zapowiedział, że celem Zjednoczonej Prawicy jest objęcie po wyborach władzy w sejmiku województwa świętokrzyskiego. „Uważamy, że ten region mógłby się rozwijać zdecydowanie lepiej, zresztą dane Ministerstwa Rozwoju są jednoznaczne. Województwo świętokrzyskie jest na jednym z ostatnich miejsc, jeśli chodzi o tempo wykorzystania funduszy unijnych i istnieje realne zagrożenie, że część tych funduszy trzeba będzie zwracać do budżetu Unii” – stwierdził szef Porozumienia, który liczy, że w wyborach na prezydenta Kielc wygra dotychczasowy włodarz miasta.

„Wierzymy, że w stolicy tego regionu - w mieście świetnie się rozwijającym, mieście uniwersyteckim i prężnego przemysłu - gospodarzem pozostanie nasz wspólny kandydat, choć jednocześnie osoba bezpartyjna – dotychczasowy długoletni prezydent Wojciech Lubawski” – nie ukrywał wicepremier.

„Jeśli chodzi o inne powiaty, w wielu przypadkach wspieram kandydatów bezpartyjnych. Ale są też takie gminy jak Miedziana Góra, gdzie mamy własnych samorządowców. Na pewno tych samorządowców po najbliższych wyborach będzie zdecydowanie więcej. Szczególnie liczę na to, że radną sejmiku województwa zostanie moja doradczyni Renata Janik” – podsumował swoje wystąpienie Gowin.

Wybory samorządowe odbędą się 21 października. Druga tura wyborów bezpośrednich wójtów, burmistrzów, prezydentów miast - 4 listopada. (PAP)

autor: Janusz Majewski