Minister obrony USA James Mattis powiedział mi, że Pentagon pracuje bardzo intensywnie nad złożoną przez stronę polską ofertą dotyczącą stałych baz amerykańskich w Polsce – powiedział po spotkaniu ministrów obrony państw NATO w Brukseli szef MON Mariusz Błaszczak.
Reklama

Polski minister poinformował, że podczas spotkania w Brukseli rozmawiał z Mattisem o polsko-amerykańskich relacjach dwustronnych.

Błaszczak dodał, że ma już zaplanowaną kolejną wizytę w Waszyngtonie. "Grupa robocza złożona z ekspertów Pentagonu i Ministerstwa Obrony Narodowej również podjęła prace dotyczące szczegółów" – powiedział.

Szef resortu obrony dodał, że kwestia stałej obecności amerykańskiej w Polsce, Fort Trump, nie była poruszana podczas rozmów 29 ministrów obrony NATO. "To jest projekt polski-amerykański" – zaznaczył.

Pytany, kiedy można spodziewać się ustaleń w tej sprawie, odpowiedział, że "datą, która została określona przez Kongres USA, jest marzec przyszłego roku". "Wtedy Pentagon został zobowiązany do przedstawienia Kongresowi rekomendacji w tej sprawie" - wskazał Błaszczak.