Inwestycję prowadzi Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Białymstoku, który podlega samorządowi województwa podlaskiego.

Rzeczniczka marszałka województwa Urszula Arter poinformowała w czwartek PAP, że decyzja urzędu konserwatorskiego o wstrzymaniu prac została wydana 25 września. Dotyczy czasowego wstrzymania prac i jednocześnie zawiera nakaz przeprowadzenia tzw. ratowniczych badań archeologicznych. Chodzi o miejsce po jednej stronie drogi, w miejscu, gdzie planowany jest rów odprowadzający wodę z drogi serwisowej. i

Rzeczniczka marszałka wyjaśniła, że teraz po stronie wykonawcy tej inwestycji leży wybór podmiotu, który przeprowadzi badania archeologiczne oraz uzyska -wymaganą na te badania - zgodę wojewódzkiego konserwatora zabytków. Arter zaznaczyła, że nie wstrzymuje to głównych prac budowlanych przy modernizacji drogi Łomża-Nowogród.

Wstrzymania budowy w rejonie Mątwicy domagało się Stowarzyszenie Wizna 1939, które w ostatnim czasie o znajdowaniu na budowie tej drogi - w tym miejscu - ludzkich szczątków informowało różne instytucje. Pierwsze fragmenty ludzkich szczątków w tym miejscu znaleziono na początku września, były zabezpieczone, o sprawie była informowana policja, lokalne władze, sprawę bada łomżyńska prokuratura. Stowarzyszenie podnosiło, że szczątki są tam jeszcze wciąż znajdowane i domagało się dokładnego przebadania terenu.

Stowarzyszenie Wizna 1939, które zajmuje się różnymi działaniami związanymi z upamiętnianiem historii, informowało, że w rejonie Mątwicy mogły się znajdować szczątki polskich żołnierzy z 1939 roku, niewykluczone że też szczątki ofiar UB. W ocenie organizacji, w tym miejscu była niegdyś mogiła 86 żołnierzy 42. Pułku Piechoty, którzy po II wojnie światowej byli ekshumowani, a szczątki przeniesiono na cmentarz. Oprócz ludzkich szczątków, na budowie znaleziono również - jak podało stowarzyszenie - pozostałość po magazynku do broni typu Browning.

Śledztwo w sprawie odnalezienia szczątków prowadzi Prokuratura Rejonowa w Łomży. Zastępca szefa tej prokuratury Małgorzata Kosiorek-Soboń powiedziała w czwartek PAP, że dwa dni wcześniej policja była ponownie na miejscu i sprawdzała doniesienia o tym, że znaleziono tam kolejne szczątki. Informacje te jednak się nie potwierdziły.

Niewykluczone, że śledztwo w tej sprawie przejmie IPN; kilka dni temu łomżyńska prokuratura poinformowała o sprawie pion śledczy w białostockim oddziale Instytutu. Decyzji jeszcze nie ma.(PAP)

autor: Izabela Próchnicka, Robert Fiłończuk