2019 rok, to będzie to rok, w którym będzie podejmowana decyzja w sprawie ewentualnej zmiany formuły stacjonowania wojsk amerykańskich w Polsce, z obecnej - rotacyjnej, na stała bazę - podkreślił we wtorek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

Bielan pytany w radiowej Jedynce o rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem podczas wtorkowego spotkania w Białym Domu powiedział, że jednym z tematów będzie formuła stacjonowania amerykańskich wojsk w Polsce.

"Toczą się rozmowy od wielu miesięcy na szczeblu ekspertów na temat możliwości zmiany charakteru obecności wojsk amerykańskich w Polsce. W tej chwili ma ona charakter rotacyjny, Polska strona zabiega o to, żeby miała ona charakter permanentny - stały" - powiedział wicemarszałek.

"Nie sądzę, żeby można było w najbliższych miesiącach oczekiwać ostatecznej decyzji dlatego, że proces decyzyjny w takiej sprawie w Stanach Zjednoczonych jest dość skomplikowany. Bierze w nim udział nie tylko Biały Dom, czyli urząd prezydenta, ale również Departament Stanu, Departament Obrony oraz obie izby Kongresu" - zauważył.

"Kongres zażądał od Pentagonu raportu w tej sprawie, który będzie gotowy do marca przyszłego roku. Myślę, że przyszły rok (...) to będzie rok, w którym ta decyzja będzie podejmowana" - podkreślił. "Natomiast z całą pewnością wymiana opinii i spotkanie obu prezydentów na tym etapie planowania, na tym etapie podejmowania decyzji, będzie bardzo ważne" - powiedział Bielan.

Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda złożą we wtorek oficjalną wizytę w Białym Domu. Jej głównymi punktami będzie rozmowa w cztery oczy obu przywódców, spotkanie par prezydenckich i wspólna konferencja prasowa Dudy i Trumpa.

Według zapowiedzi polskiego prezydenta Dudy wśród tematów wtorkowego spotkania z przywódcą USA będą m.in. działania Inicjatywy Trójmorza oraz współpraca z USA w dziedzinie bezpieczeństwa wojskowego i energetycznego, a także współpraca biznesowa. Prezydent we wtorek odwiedzi także Senat USA, gdzie spotka się z przedstawicielami polskiej grupy parlamentarnej, Poland Caucus.