Sprawa Szaniawskiego była tematem konferencji Śpiewaka 20 sierpnia. Kandydat na prezydenta stolicy poinformował, że Szaniawski miał przejąć kamienicę przy ul. Stępińskiej 17 na warszawskim Mokotowie. "Ta nieruchomość została oddana Jerzemu Szaniawskiemu w 2009 r. przez Jakuba R. (b. wiceszefa Biura Gospodarki Nieruchomościami – PAP), świetnie nam znaną postać, głównego bohatera afery reprywatyzacyjnej" – powiedział wówczas kandydat na prezydenta stolicy.

Kandydat komitetu Wygra Warszawa złożył też wniosek do komisji weryfikacyjnej, aby zbadała reprywatyzację budynku przy ul. Stępińskiej 17, który – jego zdaniem – został przejęty z naruszeniem prawa. Zdaniem Śpiewaka, Szaniawski związany jest ze środowiskiem Prawa i Sprawiedliwości, w tym m.in. z obecnym szefem CBA Ernestem Bejdą.

Podczas konferencji prasowej w środę Śpiewak ogłosił, że w związku ze słowami, które wypowiedział w sierpniu pod adresem Szaniawskiego, został przez niego pozwany. Mecenasowi nie spodobało się powiązanie jego osoby z „dziką reprywatyzacją”. Szaniawski wystosował wobec Śpiewaka prywatny akt oskarżenia.

Śpiewak przyznał, że chce, aby ws. Szaniawskiego zostali powołani jako świadkowie m.in. Ernest Bejda, minister-koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński oraz jego zastępca Maciej Wąsik, którzy – jego zdaniem – mają wiedzę na temat reprywatyzacji.

Przypomniał też, że pierwszy pozew otrzymał w 2014 r., kiedy jeszcze jako prezes stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, opublikowano mapę warszawskiej reprywatyzacji, gdzie pokazano powiązania między światem polityki i biznesu.

Wśród osób, które wytoczyły procesy kandydatowi Wygra Warszawa są m.in. b. wiceprezydent stolicy i kandydat w obecnych wyborach na urząd prezydenta Jacek Wojciechowicz, b. burmistrz Śródmieścia Wojciech Bartelski, osoby związane z reprywatyzacją gimnazjum przy ul. Twardej oraz występujący w szeregu spraw związanych z reprywatyzacją gen. Marian Robełek.

„Te pozwy, które mamy, pokazują kompleksy naszych elit, kompleksy polityków Prawa i Sprawiedliwości, kompleksy polityków Platformy Obywatelskiej, kompleksy deweloperów – łatwo ich zranić i łatwo ich ego naruszyć” – mówił Śpiewak. Jak dodał, „z drugiej strony pokazują jak bardzo jesteśmy skuteczni, jak realnie walczymy z układem rządzącym Warszawą od wielu, wielu lat”. Zdaniem Śpiewaka procesy, które wytyczają mu osoby związane zarówno z PO, jak i z PiS-em, pokazują, że „układ rządzący Warszawą jest ekumeniczny”.