Szerokie chodniki z zielenią i ławkami, zwężenie ulicy do dwóch pasów ruchu w każdym kierunku i zielone torowiska tramwajowe redukujące hałas - wprowadzenie takich zmian na ul. Targowej chce komitet Wygra Warszawa Jana Śpiewaka. Chcemy, aby Warszawa znowu stała się zielonym miastem - mówił Śpiewak.

Śpiewak, który jest kandydatem na prezydenta stolicy, na konferencji na ul. Targowej na Pradze Północ zwrócił uwagę, że Warszawa "pompuje" miliardy złotych w budowę metra. Jak zaznaczył, jest to "bardzo słusznie". Ale - ocenił - sytuacja na powierzchni ulic po budowach podziemnej kolejki "woła o pomstę do nieba".

"Ulica Targowa po budowie metra jest ciągle betonową pustynią, autostradą, która przecina i dzieli Pragę na dwie części. My chcemy, żeby ulice w Warszawie służyły nie tylko samochodom, ale również mieszkańcom. Chcemy, żeby każda duża ulica w Warszawie miała szpalery drzew i były na nich ławki" - powiedział Śpiewak.

Wskazał, że również ul. Świętokrzyska po budowie metra wyglądała strasznie, ale dzięki wnioskowi Grzegorza Walkiewicza do budżetu partycypacyjnego, posadzono tam 200 drzew, pojawiły się ławki i kosze na śmieci. "Chcielibyśmy, że Grzegorz Walkiewicz został nie tylko radnym Pragi Północ, bo startuje z naszych list wyborczych, ale również, żeby został pełnomocnikiem ds. zieleni w przyszłym ratuszu" - powiedział Śpiewak.

Jego komitet chce, żeby podobne zmiany jak na ul. Świętokrzyskiej zaszły m.in. na ulicy Puławskiej, Marszałkowskiej, al. Solidarności i Targowej. "Chcemy, żeby Warszawa znowu stała się zielonym miastem" - podkreślił kandydat na prezydenta.

Walkiewicz powiedział, że złożył w budżecie partycypacyjnym projekt przewidujące zazielenienie ul. Targowej. "Ten projekt dwa lata temu został wybrany przez mieszkańców do realizacji. Niestety dopiero dwa miesiące temu ratusz przystąpił do jego realizacji, półtora roku po terminie" - podkreślił Walkiewicz.

Jak zauważył, nadal utajnione są wyniki konsultacji społecznych "pierwszej tury". Dlatego też, Walkiewicz przygotował własną wizualizację ul. Targowej po zmianach. "Będą szerokie chodniki i ławki, obecnie wzdłuż całej ul. Targowej nie ma ani jednej ławki. Będą kosze na śmiecie, będą duże drzewa" - mówił.

Przedstawiony projekt zakłada, że na chodnikach pojawią się ławki i kosze na śmieci oraz nasadzone zostaną drzewa. Obok tych drzew, od strony jezdni ma powstać ścieżka rowerowa, a także, kosztem jednego pasa ruchu, miejsca parkingowe do parkowania równoległego. Targowa ma mieć dwa pasy ruchu w jednym kierunku, tramwaje maja poruszać się po zielonych torowiskach. Ruch samochodów i tramwajów ma oddzielać pas zieleni z drzewami o wąskim koronach. Walkiewicz podkreślił, że drzewa i zielone torowiska mają ograniczyć hałas, na który skarżą się mieszkańcy.

Radny Pragi Północ i członek porozumienia Wygra Warszawa Piotr Pietruszyński przedstawił plan stworzenia nowych terenów zielonych na Pradze. Chciałbym, aby "zazieleniła się" ul. Jagiellońską, aby powstać Zieleniec przy Wrzesińskiej, Park na Kijowskiej, Park między Łochowską i Siedlecką oraz Park na Stalowej. (PAP)