Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w środę podczas forum gospodarczego we Władywostoku, że wyzwaniem dla gospodarki światowej coraz częściej staje się protekcjonizm. Region Azji i Pacyfiku powinien być obszarem wolnym od sankcji - zaapelował Putin.

"Świat i gospodarka globalna coraz częściej napotykają nowe formy protekcjonizmu i różnego rodzaju bariery, które zaostrzyły się mocno w ostatnim czasie" - powiedział gospodarz Kremla w wystąpieniu na sesji plenarnej forum. Ocenił, że fundamentalne zasady handlu i konkurencji "stają się zakładnikami ideologicznego podejścia".

"Dostrzegamy w tym poważne wyzwanie dla całej gospodarki globalnej, szczególnie dla dynamicznego rozwoju regionu Azji i Pacyfiku (...). Aby nasz region mógł dalej osiągać wysokie tempo wzrostu i pozostawać kluczowym uczestnikiem światowej gospodarki i handlu, powinien zachować duch wolności gospodarczej, być obszarem inicjatywy biznesowej, bez sankcji, zakazów i politycznych uprzedzeń" - oświadczył Putin.

Rosyjski prezydent występuje na sesji plenarnej forum we Władywostoku w drugim dniu tego spotkania, w którym uczestniczą przedstawiciele świata biznesu i polityki z krajów azjatyckich. Na sesji plenarnej wraz z Putinem głos zabiorą: prezydenci Chin i Mongolii, Xi Jinping i Chaltamaagijn Battulga oraz premierzy Japonii i Korei Południowej, Shinzo Abe i Li Nak Jeon.