– Dla naszych państw NATO jest opoką bezpieczeństwa. Jedność i siła Sojuszu stanowi dla nas ogromną wartość – powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz po spotkaniu z szefami dyplomacji Rumunii i Turcji w Bukareszcie.

– Sojusznicza jedność została wykazana poprzez decyzje podjęte na szczytach w Newport, w Warszawie i w Brukseli – dodał szef polskiego MSZ.

W stolicy Rumunii szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz, wraz z ministrami spraw zagranicznych Rumunii - Teodorem Viorelem Meleşcanu oraz Turcji - Mevlütem Çavuşoğlu, wziął udział w polsko-rumuńsko-tureckich konsultacjach poświęconych kwestiom bezpieczeństwa. Podczas trilogu ministrowie omówili rezultaty lipcowego szczytu NATO w Brukseli oraz dalsze priorytety działania Sojuszu. W tym kontekście ministrowie dyskutowali na temat wyzwań stojących przed sojusznikami na Bliskim Wschodzie, na Bałkanach Zachodnich oraz na Wschodzie. – W obliczu utrzymującej się destabilizacji w najbliższym sąsiedztwie bardzo pozytywnym sygnałem jest potwierdzenie przez NATO wcześniejszych decyzji co do zacieśniania współpracy z Gruzją i Ukrainą oraz perspektywy członkostwa tych państw w Sojuszu – podkreślił szef polskiego MSZ.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Rumunii i Turcji spotykają się w formacie trilogu regularnie od 2012 r. W ubiegłym roku konsultacje takie odbyły się dwukrotnie: w Warszawie (z udziałem Sekretarza Generalnego NATO) oraz w Brukseli, na marginesie spotkania ministerialnego Sojuszu.

Ostatnie spotkanie ministrów w Bukareszcie zakończyło się wydaniem wspólnego komunikatu.