Europejska Nagroda Obywatelska przyznawana jest przez Parlament Europejski za działalność na rzecz lepszego zrozumienia i integracji między obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej, a także za działalność na rzecz ułatwiania współpracy ponadnarodowej w UE. Wyróżnieni otrzymują medale pamiątkowe. Nagroda przyznawana jest od 2008 roku, a kandydatów zgłaszają europosłowie.

„Otrzymanie Nagrody Obywatelskiej to szczególnie prestiżowa sprawa. Uhonorowany musi wykazać się istotnym wkładem w całą europejską integrację” – powiedział podczas uroczystości wręczania nagrody europoseł Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej-Czechosłowackiej Partii Ludowej (KDU-CzSL) Tomasz Zdechovsky.

Post Bellum jest organizacją non-profit. Powstała w 2001 roku. Jej główny projekt to „Pamięć Narodu”. Powstałe dzięki niemu archiwum tysięcy świadectw, zdjęć i dokumentów dostępne jest w internecie. Część działalności Post Bellum poświęcona jest przekazywaniu wiedzy uczniom i młodzieży.

„W tym roku obchodzimy 100. rocznicę powstania Czechosłowacji i 50. Praskiej Wiosny. Dla młodych to są jakieś stare dzieje, nic nie przeżyli i nie wiedzą, czym jest faszyzm lub komunizm. Post Bellum stara się, żeby młode pokolenie dostało świadectwa uczestników, których losy potrafią chwycić za serce. To więcej niż zobaczyć historyczny film lub przeczytać książkę” – powiedziała europosłanka Michaela Szojdrova z KDU-CzSL. Jej zdaniem Post Bellum nie tylko chroni pamięć narodu, ale także dba o dobre imię Czech i Czechów za granicą.

„Czechom potrzebna jest poprawa wizerunku, muszą pokazać, że wiedzą, co oznacza walczyć i umierać za wolność. Na szczęście mamy świadków” – powiedziała europosłanka.

Szef Post Bellum, dziennikarz i wydawca Mikulasz Kroupa podkreśla, że organizacja ta stara się znaleźć sposób na to, by historia przyciągała młodych ludzi. Zaznaczył, że bez wsparcia UE i państwa się nie obejdzie.

Drugi nagrodzony czeski projekt, Praski Szczyt Studencki, także zajmuje się edukacją. Projekt ma wsparcie Stowarzyszenia Spraw Międzynarodowych. „Główną metodą edukacji jest symulacja zachowań dyplomatycznych. Studenci i uczniowie wcielają się w role dyplomatów, a w przypadku europejskim - w ministrów. Uczą się mówić, negocjować i rokować” - opisał działalność Szczytu Studenckiego jego koordynator Frantiszek Novotny. Jego zdaniem dla pracujących przy realizacji tego projektu 60 woluntariuszy jest on przepustką do polityki lub międzynarodowych instytucji.