We wtorek na antenie TVN24, w programie "Czarno na białym", został wyemitowany materiał, w którym podano m.in., że wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak umożliwił sędziemu Jerzemu Danilukowi przeniesienie z Sądu Okręgowego w Lublinie do Sądu Okręgowego w Siedlcach. Według reportera "Czarno na białym" było to przeniesienie "tylko na papierze", dzięki któremu sędzia Daniluk może pobierać ponad dwa tysiące złotych miesięcznie dodatku mieszkaniowego.

"Ministerstwo Sprawiedliwości oświadcza, że materiał prasowy, wyemitowany w programie telewizji TVN24 Czarno na białym i opublikowany 4 września 2018 r. na portalu tvn24.pl pod tytułem: Przeniesienie na papierze, pieniądze całkiem realne. Kasta sędziów ministerialnych, zawiera manipulacje i nieprawdziwe informacje" - przekazał resort w komunikacie.

Reklama

MS oświadczyło, że nieprawdą jest, że przeniesienie Daniluka jest "fikcyjne", a przyznanie mu dodatku - jak podano w materiale TVN24 - "może prowadzić do wyłudzenia". "Pan sędzia wnioskował o służbowe przeniesienie bliżej miejsca zamieszkania od dawna, zaś przyznanie mu zgodnie z obowiązującymi przepisami dodatku mieszkaniowego jest decyzją, która przyniosła oszczędność dla budżetu państwa, bowiem dodatek ten jest niższy od przysługujących sędziemu z mocy prawa zwrotów kosztów dojazdów do pracy" - podkreśla ministerstwo.

Według MS "insynuacje" TVN24, że przyznanie dodatku mieszkaniowego może być przestępstwem wyłudzenia, naruszają dobre imię sędziego oraz - zdaniem resortu - "mają na celu podważenie zaufania do wymiaru sprawiedliwości".

W programie "Czarno na białym" podano też m.in. informację, że Daniluk został mianowany przez wiceministra Piebiaka wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Lublinie. Resort jednak zaprzecza tym doniesieniom. "Zgodnie z art. 23 par. 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych o powołanie wiceprezesa wnioskuje wyłącznie prezes sądu. Minister nie wyznacza kandydatów, tylko prezes właściwego sądu" - przekazano w komunikacie.