Zmiany w statusie i awansie zawodowym nauczycieli nie podniosą prestiżu zawodu nauczyciela, za to coraz częściej stają się powodem decyzji o rezygnacji z pracy - napisał prezes ZNP Sławomir Broniarz z okazji nowego roku szkolnego.

"Rozpoczynamy nowy rok szkolny 2018/2019, który jest kolejnym etapem wdrażania trudnej i krytykowanej reformy. Zmian autorstwa Anny Zalewskiej od września jest wiele" - napisał Broniarz. Według niego najistotniejszymi dla nauczycieli będą: nowy sposób oceny pracy, nowe reguły awansu zawodowego i likwidacja kolejnego dodatku - na zagospodarowanie.

Od 1 września wchodzą w życie nowe zasady awansu zawodowego nauczycieli. Ścieżka awansu wydłuża się z 10 do 15 lat, jednak będzie można ją skrócić lub wydłużyć. Przy awansie zawodowym odejdzie się od oceny dorobku zawodowego nauczyciela na rzecz oceny jego pracy. Co trzy lata będą jej podlegali wszyscy nauczyciele.

"Zmiany w statusie i awansie zawodowym nauczycieli oceniamy bardzo negatywnie. Nie podniosą one prestiżu zawodu nauczyciela, natomiast coraz częściej stają się powodem podjęcia decyzji o rezygnacji z pracy w szkole lub przedszkolu. Niestety, to już się dzieje!" - ocenił prezes ZNP.

"Reforma Anny Zalewskiej to nie tylko nowe obowiązki, gorsze warunki pracy, większe wymagania, niskie zarobki, ale także i codzienne mierzenie się z niezadowoleniem rodziców uczniów, odczuwających negatywne skutki reformy. Dzisiaj nauczycieli brakuje nie tylko w likwidowanych gimnazjach, ale także w przedszkolach i przepełnionych szkołach podstawowych. Za ten stan rzeczy jest odpowiedzialna Anna Zalewska" - czytamy w liście.

Broniarz podziękował w nim nauczycielom za to, że w ostatnim czasie wielu z nich "wykazało się zaangażowaniem, odwagą i odpowiedzialną postawą społeczną, sprzeciwiając się niedobrym zmianom w systemie oświaty". "Walczymy o edukację i prestiż naszego zawodu, a to są nadrzędne wartości dla każdego społeczeństwa. Czeka nas pewnie jeszcze długa droga, ale mamy wspólny cel!" - podkreślił.

Przypomniał, że przed wakacjami Związek Nauczycielstwa Polskiego uruchomił ogólnopolską kampanię informacyjną i billboardową pod hasłem "Chcemy godnie zarabiać!". "Teraz planujemy kolejne akcje protestacyjne. Jedną z nich jest wrześniowa manifestacja wszystkich branż zrzeszonych w OPZZ" - zapowiedział.

Zwracając się do rodziców, zaznaczył, że wierzy w to, że "nauczyciele rozłożą parasol ochronny nad uczniami, którzy zostali niesprawiedliwie potraktowani przez reformę Anny Zalewskiej. Wierzę, że mają wciąż tyle satysfakcji z wykonywanej pracy, że pomimo trudnej sytuacji nie odejdą z zawodu. Wszystko zaczyna się od dobrego nauczyciela" - dodał.

Prezes ZNP życzył też uczniom, by nauka w szkole była dla nich pozytywnym doświadczeniem. "Życzę Wam sukcesów edukacyjnych, a nauczycielom i rodzicom dobrego, spokojnego roku szkolnego i mądrego ministra edukacji!" - napisał Broniarz.