Premier Kanady i lider Partii Liberalnej Justin Trudeau ogłosił oficjalnie w niedzielę wieczorem, że będzie się ubiegał o reelekcję w wyborach federalnych w 2019 roku.

Trudeau ogłosił swoją nominację podczas spotkania partyjnego w Montrealu, w okręgu Papineau, który reprezentuje - podała agencja Canadian Press.

W kolejnej kadencji Trudeau obiecał zająć się takimi kwestiami jak ochrona oceanów, podniesienie poziomu życia rdzennych mieszkańców i zmniejszenie przepaści między bogatymi a ubogimi obywatelami.

Premier powiedział po raz kolejny, że angażuje się na rzecz "polityki pozytywnej", którą skontrastował z polityką "strachu i podziałów", prowadzoną przez jego głównego rywala - przewodniczącego Konserwatywnej Partii Kanady Andrew Scheera. Dodał, że Konserwatyści nie odeszli od idei odrzuconych przez Kanadyjczyków w poprzednich wyborach z 2015 roku.

W sondażach wyścig między Liberałami a Konserwatystami jest wyrównany. Według ostatniej ankiety Nanos Research partia Trudeau z 35,8 proc. poparcia ma tylko niecały 1 punkt proc. przewagi nad Konserwatystami, którzy cieszą się poparciem 35,1 proc. wyborców. Nowa Partia Demokratyczna może liczyć na 20,1 proc. głosów.

Sam Trudeau jest nieco bardziej popularny niż jego partia: na stanowisku premiera widzi go nadal 39,2 proc. Kanadyjczyków, podczas gdy Scheer jest preferowanym kandydatem dla 26,6 proc. ankietowanych obywateli.

Od wtorku Trudeau będzie przewodniczył trzydniowemu wyjazdowemu posiedzeniu rządu w Nanaimo na wyspie Vancouver w prowincji Kolumbia Brytyjska. Będzie to pierwsze posiedzenie gabinetu po lipcowej rekonstrukcji i przed rozpoczęciem prac w parlamencie po przerwie wakacyjnej.

Jak wynika z komunikatu kancelarii premiera, spotkanie poświęcone będzie wzrostowi gospodarczemu, tworzeniu miejsc pracy dla klasy średniej, dywersyfikacji handlu zagranicznego, eliminacji barier handlowych między prowincjami i terytoriami oraz bezpieczeństwu zewnętrznych granic państwa.

Trudeau po raz pierwszy został wybrany z okręgu Papineau w 2008 roku, a następnie w 2011 i w 2015 roku. Jest to tradycyjny przyczółek Liberałów; w ciągu ostatnich 50 lat przewagę odebrał im jedynie na dwa lata (2006-2008) Blok Quebecki.

W wyborach federalnych w październiku 2019 roku do obsadzenia będzie 338 mandatów w Izbie Gmin. W poprzednich wyborach w 2015 roku Liberałowie zdobyli 184 mandaty, odbierając władzę dowodzonym wówczas przez Stephena Harpera Konserwatystom, którzy obsadzili 99 stanowisk.