Naszym wspólnym obowiązkiem jest otaczanie czcią bohaterów przeszłości a także służba dla przyszłości Polski; powinnością żołnierza pozostaje oddanie sprawie Rzeczypospolitej - napisał w Święto Wojska Polskiego szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Rajmund Andrzejczak.

W życzeniach opublikowanych na stronie internetowej Sztabu Generalnego WP, gen. Andrzejczak podkreślił, że 15 sierpnia to dla żołnierzy wyjątkowy dzień w roku. "Na pamiątkę zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej obchodzimy święto Wojska Polskiego, zwane dawniej Świętem Żołnierza" - napisał.

Jak zaznaczył, polscy żołnierze pamiętają o "pokoleniach znanych i bezimiennych, bohaterskich obrońców ojczyzny". "Wspominamy heroizm żołnierzy, którzy z bronią w ręku stanęli do walki w obronie odzyskanej wolności. Oddajemy im należny hołd" - podkreślił generał.

Według Andrzejczaka, w roku, gdy obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości - a zarazem sto lat po ustanowieniu Sztabu Generalnego WP - żołnierze "w sposób szczególny" odczuwają "więź pokoleniową z obrońcami Rzeczypospolitej z roku 1920, ale także 1939 i lat późniejszych". "Wspominamy wszystkich, którzy w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzili" - dodał.

Jak podkreślił, "liczni żołnierze Wojska Polskiego, życiem i przelaną krwią zapisali najważniejsze karty historii oręża polskiego". "Jesteśmy ich spadkobiercami" - napisał szef sztabu.

Andrzejczak zaznaczył, że choć dziś żyjemy w wolnej i niepodległej Polsce, to jednak "bezpieczeństwo nie jest dane raz na zawsze". "Naszym wspólnym obowiązkiem jest otaczanie czcią bohaterów przeszłości, a także służba dla przyszłości Polski" - wskazał. "Powinnością żołnierza pozostaje oddanie sprawie Rzeczypospolitej" - przekonywał.

Generał złożył żołnierzom życzenia "wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i zawodowym". "Niech poczucie służby będzie tym, co łączy żołnierskie pokolenia" - zaznaczył.

15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie 1920 roku. Dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.