Sekretarz stanu USA Mike Pompeo w piątkowej rozmowie telefonicznej z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem powiedział, że Stany Zjednoczone zabiegają o lepsze stosunki z Rosją - poinformowała w oświadczeniu rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert.
Reklama

Według Nauert Pompeo rozmawiał z Ławrowem o nowych sankcjach amerykańskich nałożonych na Rosję i sytuacji w Syrii. Dyplomaci uzgodnili, że będą kontynuowali dialog.

Wcześniej o rozmowie tej informowało rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych, które położyło nacisk na wypowiedź Ławrowa. Podkreślił on, że Moskwa kategorycznie potępia najnowszy pakiet amerykańskich sankcji wobec Rosji.

W środę Departament Stanu ogłosił, że USA nałożą nowe sankcje na Rosję w związku z użyciem przez Rosję środka paralityczno-drgawkowego przeciwko byłemu rosyjskiemu agentowi Siergiejowi Skripalowi i jego córce w Wielkiej Brytanii. Nowe sankcje mają wejść w życie 22 sierpnia lub w okolicy tej daty. Ich pierwszy pakiet ma dotyczyć "zakazu zezwoleń na eksport" do Rosji dóbr o szczególnym znaczeniu dla bezpieczeństwa narodowego.

W piątek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego ogłosił, że atak Rosji na Siergieja i Julię Skripalów "był rażącą manifestacją pogardy dla powszechnie respektowanej normy (dotyczącej zakazu stosowania) broni chemicznej".

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew oświadczył wcześniej w piątek, że dalsze zaostrzenie amerykańskich sankcji ekonomicznych wobec Rosji można będzie ocenić jako równe wypowiedzeniu wojny gospodarczej.