Wiceszef prezydenckiej kancelarii Paweł Mucha poinformował w poniedziałek, że są "poczynione" istotne ustalenia, jeżeli chodzi o wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu.

"Wiemy, że są te istotne już ustalenia poczynione, jeśli chodzi o wizytę (prezydenta Dudy) w Białym Domu, to jest perspektywa już bardzo bliska, bo jesienna. Wiadomo, że ten oficjalny komunikat, to będzie komunikat strony amerykańskiej" - powiedział Mucha w poniedziałek w TVP Info.

Jak ocenił, relacje polsko-amerykańskie są świetne, także z uwagi na aktywność prezydenta Dudy.

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton potwierdził pod koniec lipca na Twitterze, że planowane jest spotkanie w Białym Domu prezydentów: Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy. Wpis Boltona był ze strony władz amerykańskich pierwszym takim potwierdzeniem.

Jak dowiedziała się PAP w kręgach dyplomatycznych Waszyngtonu, do spotkania w Białym Domu Donalda Trumpa z Andrzejem Dudą może dojść już we wrześniu br., kiedy po obchodzonym w pierwszy poniedziałek września Dniu Pracy (Labor Day) tradycyjnie kończą się wakacje w USA i rozpoczyna nowy sezon polityczny.

W połowie lipca Mucha powiedział, że spotkanie prezydenta Dudy z prezydentem Trumpem w Białym Domu jest wysoce prawdopodobne. Dodał, że temat ten pojawił się w rozmowie prezydentów, do której doszło 11 lipca w Brukseli przy okazji szczytu NATO.