Na Ukrainę powrócił w poniedziałek po czterech latach więzienia w Rosji krymski aktywista Ołeksandr Kostenko - poinformował przedstawiciel ministerstwa spraw zagranicznych w Kijowie Andrij Zajac.

„Ma złamaną rękę, (...) dziś wieczorem, po przybyciu do Kijowa otrzyma mieszkanie, gdyż nie posiada go na terytorium wolnej części Ukrainy. Dostanie także pomoc medyczną” - powiedział na konferencji prasowej.

W lutym 2015 roku Kostenko został porwany sprzed własnego domu na Krymie, po czym oskarżony przez władze rosyjskie o napad na funkcjonariusza milicyjnych oddziałów specjalnych podczas rewolucji godności z przełomu 2013 i 2014 roku w Kijowie oraz o nielegalne posiadanie broni. Karę odbywał w obwodzie kirowskim w europejskiej części Rosji.

W rosyjskich aresztach i więzieniach znajduje się około 70 obywateli Ukrainy, skazanych m.in. za terroryzm i szpiegostwo. Wśród nich jest Ołeh Sencow - ukraiński reżyser filmowy, który został aresztowany w roku 2014 po aneksji Krymu przez Rosję.

Sencow został skazany na 20 lat kolonii karnej. Organizacje broniące praw człowieka, w tym Amnesty International, uważają, że wyrok zapadł pod sfingowanymi zarzutami planowania działalności terrorystycznej. Sencow od 14 maja prowadzi głodówkę, domagając się uwolnienia z rosyjskich więzień wszystkich swoich rodaków.