Akt oskarżenia w jednym z wątków śledztwa dotyczącego nieprawidłowości finansowych i korupcji w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie trafił we wtorek do sądu - podała Prokuratura Krajowa. Oskarżono 10 osób - b. dyrektorów sądów.

Zatrzymani przez Centralne Biuro Antykorupcyjne w listopadzie 2017 r. dyrektorzy i b. dyrektorzy zostali oskarżeni o przywłaszczenie prawie 30 mln zł - wynika z informacji PK. Według prokuratury tworzyli oni i działali w zorganizowanej grupie przestępczej.

Przesłany do sądu akt oskarżenia obejmuje byłych dyrektorów: Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu Romana P. oraz Sądów Okręgowych: w Kielcach Edwarda K., w Tarnowie Jacka G., w Nowym Sączu Józefa K., w Krakowie Bolesława R.

Pięciu oskarżonych to byli dyrektorzy sądów rejonowych - w Zakopanem Mirosław S., w Oświęcimiu Andrzej Cz., w Wadowicach Ryszard P., w Chrzanowie Mariusz B. i w Olkuszu Mateusz W.

"W toku śledztwa ustalono, że ośmiu spośród dziesięciu oskarżonych dyrektorów sądów brało udział w zorganizowanej grupie przestępczej założonej i kierowanej przez podejrzanego Andrzeja P. – byłego już dyrektora Sądu Apelacyjnego w Krakowie" - podkreśliła Prokuratura Krajowa w komunikacie na swojej stronie internetowej.

"Oprócz oskarżonych dyrektorów w skład tej grupy wchodzili także między innymi: były prezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie, była główna księgowa tego sądu, były zastępca dyrektora tego sądu, były główny specjalista do spraw zamówień publicznych w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie, a także przedsiębiorcy, którzy rzekomo współpracowali z Sądem Apelacyjnym w Krakowie i mieli wykonywać określone usługi na rzecz tego sądu" - przypomniała PK.