Wszystkie kąpieliska w Gdańsku, Gdyni i Sopocie, z wyjątkiem kąpielisk Gdańsk-Stogi, Sobieszewo, Orle i Świbno, są zamknięte z powodu zakwitu sinic - poinformowała we wtorek Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna (WSSE) w Gdańsku.

Jak podała we wtorek na swojej stronie internetowej WSSE, pierwsza na północ od Gdyni plaża, w której można się kąpać jest w Rewie.

Na Półwyspie Helskim kąpiel nie jest dozwolona na kąpieliskach w Jastarni, Juracie i Kuźnicy. Nad otwartym morzem zakaz kąpieli obowiązuje w Jastrzębiej Górze, Karwi i Ostrowiu. Nad Zatoką Pucką nie powinno się wchodzić do wody w Mechelinkach.

W pozostałym miejscach na Półwyspie Helskim można się kąpać bez ryzyka dla zdrowia. Podobnie, otwarte są wszystkie kąpieliska nad otwartym morzem od Karwieńskich Błot do Ustki w Pomorskiem oraz wszystkie kąpieliska zlokalizowane w Zachodniopomorskiem.

Nad Zatoką Gdańską z wody można także bezpiecznie korzystać w Mikoszewie, Jantarze, Stegnie i Krynicy Morskiej, a nad Zatoką Pucką - w Rewie i Pucku.

WSSE przypomina, że w razie obfitego zakwitu sinic stacja zaleca absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypek na skórze po zaczerwienienie spojówek. W razie połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, m.in. biegunka, wymioty i bóle brzucha.