Według agencji zaproszenie na tę uroczystość przyjęło 17 przywódców, w tym prezydenci Macedonii, Bośni i Hercegowiny, Ukrainy, Wenezueli, Pakistanu, Kirgizji, Kazachstanu, a także premier Rosji. Służby prasowe Radewa potwierdziły, że zjawi się on na zaprzysiężeniu.

Ceremonia odbędzie się w pałacu prezydenckim Bestepe w Ankarze. Da ona początek nowemu, prezydenckiemu systemowi rządów w Turcji, po ubiegłorocznym kwietniowym referendum o wzmocnieniu uprawnień głowy państwa i po czerwcowych przedterminowych wyborach prezydenckich i parlamentarnych.

Reklama

Po zaprzysiężeniu planowana jest uroczysta kolacja dla gości 64-letniego Erdogana, który jest prezydentem Turcji od sierpnia 2014 r., a przedtem przez dziewięć lat był jej premierem.

W referendum konstytucyjnym z 2017 r. Turcy zgodzili się na zmianę systemu rządów w kraju z parlamentarnego na prezydencki. Szef państwa będzie miał o wiele większą władzę niż wcześniej, m.in. będzie jednocześnie stał na czele rządu (urząd premiera zostanie zlikwidowany), a także będzie mógł według własnego uznania i bez zgody parlamentu powoływać członków rządu, kontrolować pracę ministerstw oraz zwalniać pracowników administracji państwowej.