Roskomnadzor oskarżył w piątek zarejestrowany w Rosji kanał francuskiej telewizji France 24 o naruszenie rosyjskiego prawa o środkach masowej informacji. Chodzi o wysokość zagranicznych udziałów we France 24.

Dzień wcześniej Francuska Wyższa Rada ds. Audiowizualnych (CSA) upomniała francuski oddział rosyjskiej telewizji RT w związku z "brakiem rzetelności, dokładności informacji i zrównoważonych punktów widzenia" w relacjonowaniu przez ten kanał wojny w Syrii.

Szefowa RT Margarita Simonian zareagowała wtedy, mówiąc, że Rosja "może sobie pozwolić na luksus podjęcia kroków odwetowych".

W komunikacie rosyjski Roskomnadzor - Federalna Służba Nadzoru w sferze łączności, technologii informatycznych i masowego przekazu - wskazuje na "pogwałcenie art. 1 prawa o mediach przez France 24". Uprzedza ona kanał, że jego działalność może być "zawieszona na mocy decyzji wymiaru sprawiedliwości".

Ponadto w przypadku nieprzestrzegania przez licencjobiorcę ograniczeń związanych z ustanowieniem kanałów telewizyjnych licencja wydana France 24 przez Media Communications może zostać cofnięta.

Zgodnie z rosyjską ustawą o środkach masowego przekazu udział zagraniczny w kapitale zakładowym założyciela mediów lub nadawcy nie powinien przekraczać dwudziestu procent.

Rzecznik prasowy France 24 poinformował, że nie będzie komentował żadnych wypowiedzi Roskomnadzoru, a kanał "nie otrzymał żadnej informacji" od władz rosyjskich.

"Szanujemy prawo kraju, w którym nadajemy" - podkreślił.

Kanał telewizyjny France 24 jest w Rosji rozpowszechniany po angielsku i francusku przez satelitę i sieci kablowe. Ogląda go ponad 1,3 mln telewidzów, głównie w dużych aglomeracjach.

Telewizja RT, uznawana przez władze w Waszyngtonie za prokremlowski kanał propagandowy, podpisała w 2015 roku z CSA umowę, która nakłada na nią obowiązek "rzetelności informacyjnej".

W Wielkiej Brytanii regulator audiowizualny Ofcom wydał wobec RT liczne ostrzeżenia oraz zagroził stacji karami; upomnienia dotyczyły głównie materiałów na temat konfliktów w Syrii i na Ukrainie. (PAP)

jo/ mc/