Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg spotkają się w poniedziałek, przy okazji odbywającej się w Warszawie wiosennej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. Jak poinformował resort obrony, spotkanie rozpocznie się o godz. 15:30.

Z kolei w niedzielę o godz. 9 na posiedzeniu Komisji Obrony i Bezpieczeństwa w ramach wiosennej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, Błaszczak wygłosi przemówienie nt. roli NATO w odpowiedzi na wyzwania stojące przed sojusznikami.

W poniedziałek o godz. 12.30 ze Stoltenbergiem spotka się Prezydent Andrzej Duda. Po rozmowach zaplanowano konferencję prasową.

W piątek w Sejmie i Senacie rozpoczęła się wiosenna sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO z udziałem kilkuset parlamentarzystów z państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego, a także przedstawicieli krajów stowarzyszonych i obserwatorów. Sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO zakończy się w poniedziałek 28 maja.

Podczas sesji plenarnej Zgromadzenia w poniedziałek głos zabiorą: prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Paolo Alli oraz marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski.

Zgromadzenie Parlamentarne NATO obraduje podczas dwóch sesji - wiosennej i jesiennej - odbywających się w poszczególnych państwach członkowskich. Polska delegacja do ZP NATO składa się z 12 członków oraz ich 12 zastępców, tj. 3 senatorów i 3 zastępców oraz 9 posłów i 9 zastępców.

Zgromadzenie Parlamentarne NATO zostało powołane do życia w 1955 r. Zgromadzenie jest instytucjonalnie niezależne od NATO. Celem ZP NATO jest wzmocnienie więzi między państwami należącymi do Sojuszu oraz promowanie demokracji parlamentarnej, gospodarki rynkowej, kontroli parlamentarnej nad siłami zbrojnymi i polityką bezpieczeństwa.