W Ploermel, miasteczku na zachodzie Francji, rozpoczęto we wtorek prace nad przeniesieniem pomnika papieża Jana Pawła II z publicznego parkingu na teren prywatny. O przeniesieniu monumentu zdecydowała rada miejska, gdy Rada Stanu nakazała usunięcie z niego krzyża.

Pomnik polskiego papieża zostanie przeniesiony kilkanaście metrów dalej, na teren prywatnego gimnazjum katolickiego Sacre Coeur.

Francuska Rada Stanu, najwyższy w kraju sąd administracyjny, nakazała w październiku ubiegłego roku usunięcie krzyża wieńczącego pomnik papieża ustawiony w 2006 roku w bretońskim miasteczku. Decyzję podjęto na podstawie obowiązującej we Francji od 1905 roku ustawy o rozdziale Kościoła od państwa, zabraniającej "stawiania lub umieszczania jakichkolwiek symboli religijnych na pomnikach lub w miejscach publicznych".

Merostwo 9-tysięcznego Ploermel dostało wówczas pół roku na dopilnowanie, żeby krzyż zniknął z monumentu. Jak przypomniała agencja AFP, polecenie to wzbudziło żywe reakcje i protesty wielu francuskich katolików oraz Polaków. Na ten temat wypowiadała się m.in. ówczesna premier Beata Szydło, która wspominała o ewentualnym przeniesieniu rzeźby do Polski.

Władze Ploermel uzgodniły w marcu bieżącego roku z diecezją w Vannes, że odstąpią jej pomnik papieża za kwotę 20 tys. euro. Koszty przeniesienia pomnika, szacowane na ok. 100 tys. euro, wzięły na siebie władze diecezji, apelując do wiernych o datki na ten cel.

Spór "o krzyż" wieńczący pomnik papieża trwał od 2006 roku, kiedy monument został wzniesiony. Pomnik autorstwa rosyjskiego rzeźbiarza gruzińskiego pochodzenia Zuraba Ceretelego stanął w Ploermel w grudniu 2006 roku, w 101. rocznicę rozdziału Kościoła od państwa francuskiego.

Rzeźba ukazuje papieża pod łukiem zwieńczonym krzyżem, co nawiązuje do łuku tęczowego (tęczy) oddzielającego w romańskich i gotyckich kościołach nawę główną od prezbiterium, najczęściej zwieńczonego krucyfiksem.

Cereteli jest twórcą licznych pomników; do najgłośniejszych należy pomnik Piotra Wielkiego w Moskwie (wzniesiony w latach 1996–1997 dla uczczenia 300-lecia rosyjskiej marynarki wojennej). W Sewilli znajduje się pomnik Krzysztofa Kolumba, a w Arecibo (Puerto Rico) "Narodziny Nowego Świata".

Jak pisze AFP, wokół pomnika zostanie zorganizowana "religijna przestrzeń skupienia i modlitwy poświęconej św. Janowi Pawłowi II". Jej inauguracja odbędzie się 16 czerwca w obecności delegacji z Polski.