Będę się domagał wyjaśnień od kandydatów na prezydenta Warszawy Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica) oraz Rafała Trzaskowskiego (PO i Nowoczesna), za co finansują kampanie wyborcze - zapowiedział wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15).

Tyszka w poniedziałek, w radiowej Trójce Polskiego Radia zaapelował do Jakiego i Trzaskowskiego, by "natychmiast zawiesili swoje kampanie".

Wicemarszałek Sejmu na początku maja skierował wniosek do sejmowej komisji etyki o udzielenie nagany Patrykowi Jakiemu i Rafałowi Trzaskowskiemu ws. prowadzenia agitacji wyborczej. Jego zdaniem posłowie "celowo i świadomie obchodzą prawo".

Tyszka podkreślał, że politycy nie powinni obecnie prowadzić kampanii wyborczych, a agitacja jest niedozwolona. "Zgłosiłem pana Trzaskowskiego i pana Jakiego do komisji etyki - tam mogą dostać naganę" - mówił dodając, że "to jest niewiele, natomiast po prostu nie ma innych instrumentów".

"Ja się będę jeszcze domagał od nich odpowiedzi, za co oni finansują tą, nielegalną w tym momencie, kampanię" - zapowiedział.

Jego zdaniem Trzaskowski i Jaki w sposób ewidentny łamią prawo, "kompromitując w ten sposób swoje kandydatury". "Apeluję do pana Trzaskowskiego, Jakiego, żeby natychmiast zawiesili swoje kampanie" - dodał.

Patryk Jaki - wiceminister sprawiedliwości i szef komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w stolicy - został pod koniec kwietnia zaprezentowany przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, jako kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy.

Z kolei PO i Nowoczesna zaprezentowały w połowie kwietnia porozumienie wyborcze dla Mazowsza, zgodnie, z którym w wyborach samorządowych wystartują jako "Platforma. Nowoczesna. Koalicja Obywatelska". Wspólnym kandydatem PO i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy jest Rafał Trzaskowski (PO), a kandydatem na jego zastępcę w stołecznym ratuszu - Paweł Rabiej (Nowoczesna). Same kandydatury zostały ogłoszone 23 listopada ub.r. podczas konferencji w Sejmie.

Zarówno Rafał Trzaskowski, jak i Patryk Jaki organizują konferencje prasowe dotyczące ich propozycji dla stolicy; są także aktywni w mediach społecznościowych.

Pierwsza tura wyborów samorządowych może się odbyć w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada br. W wyborach wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także rady gmin i powiatów oraz sejmiki województw. Kampania wyborcza rozpoczyna się w dniu zarządzenia wyborów.(PAP)