W stolicy Estonii odbyło się w poniedziałek pierwsze wspólne posiedzenie rządów Estonii i Finlandii. Rozmowy toczyły się głównie wokół współpracy w UE, m.in. budżetu, a także wspólnych projektów transportowych oraz współpracy kulturalnej i edukacyjnej.

Kwestie projektu finansowania UE na lata 2021-2027, przedstawionego przez Komisję Europejską na początku maja, zostały szczegółowo omówione podczas dwustronnego spotkania premierów Estonii Juri Ratasa oraz Finlandii Juhy Sipili.

Fiński premier przyznał, że w projekcie KE zostały wzięte pod uwagę kluczowe priorytety Finlandii, ale „punktów do poprawy nie brakuje”. "Podczas negocjacji trzeba znaleźć równowagę między naszymi składkami a dochodami” - mówił szef fińskiego rządu.

Premier Ratas przyznał, że „oczekiwane są długie i trudne negocjacje”, tym bardziej, że celem komisji jest utrzymanie budżetu na bieżącym poziomie lub większym, mimo że Wielka Brytania, największy płatnik do budżetu, opuszcza Unię.

W komunikacie kancelarii fińskiego rządu, wydanym po posiedzeniu w Tallinie, podkreślono, że „z propozycji komisji Finlandia i Estonia postrzegają pozytywnie np. zwiększenie wydatków na badania i rozwój, by wesprzeć wzrost gospodarczy w UE, jak również rozwój współpracy w kwestii migracji, ochrony granic oraz polityki obronnej”. Zaznaczono jednocześnie, że „oba kraje są zaniepokojone presją na obcięcie dopłat rolnych i funduszy na politykę spójności”.

Tematami rozmów w trakcie posiedzenie ministrów były m.in. perspektywy rozwoju połączeń transgranicznych – w tym kolejowego poprzez planowany tunel między Finlandią a Estonią. W kwestii gospodarki cyfrowej mówiono zaś o lepszym wykorzystaniu wspólnych zasobów danych i o nowych obszarach współpracy. Podkreślono także istotną rolę międzynarodowej współpracy w dziedzinie edukacji.

Wspólne posiedzenie rządów obu krajów zwróciło dużą uwagę mediów. Największy fiński dziennik „Helsingin Sanomat” w głównej części poniedziałkowego wydania ocenił, że „Finlandia i Estonia postrzegają świat wspólnie”. W komentarzu redakcyjnym podkreślono, że posiedzenie rządów ma wymiar symboliczny, a przyjęty przez oba gabinety porządek obrad dobrze ilustruje to, co łączy oba państwa i społeczeństwa.

Dla Estonii posiedzenie rządu zorganizowane wspólnie z innym państwem było pierwszym tego rodzaju. Finlandia w 2009 r. wspólnie ze Szwecją uczestniczyła w podobnym spotkaniu w fińskim mieście Hameenlinna. Okazją była wtedy dwusetna rocznica ustanowienia granicy szwedzko-fińskiej (w 1809 r. Finlandia, będąca wcześniej przez kilka wieków pod władaniem Szwecji, stała się do 1917 r. częścią Imperium Rosyjskiego, zyskując w jego ramach autonomię jako Wielkie Księstwo Finlandii). Posiedzenie rządów w Tallinie było jednak pierwszym dla Finlandii, które zostało zorganizowane poza granicami kraju.

Wspólne posiedzenie rządów obu krajów wpisuje się też w obchody związane z setnymi rocznicami uzyskania przez nie niepodległości (dla Finlandii to 6 grudnia 2017 r., a dla Estonii - 24 lutego 2018 r.).