Co najmniej 147 osób zginęło w ostatnich dziewięciu dniach w wyniku toczonych pod Damaszkiem walk między syryjską armią a dżihadystami z Państwa Islamskiego (IS) - podało w sobotę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Według tej organizacji pozarządowej wśród ofiar jest 79 wojskowych i członków oddziałów sprzymierzonych z armią syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada oraz 68 bojowników IS.

Jednocześnie w walkach tych, które toczą się w okolicy obozu dla palestyńskich uchodźców Jarmuk rannych zostało kilkadziesiąt osób.

Agencja EFE podkreśla, że oddziały sił rządowych w piątek odniosły kolejne postępy w tym leżącym na południe od Damaszku rejonie, wciąż kontrolowanym przez bojowników IS. Celem działań wojska jest otoczenie dżihadystów.

Reklama

Od 19 kwietnia syryjska armia prowadzi w tych okolicach ofensywę, chcąc przejąć tereny w pobliżu obozu Jarmuk, co dałoby reżimowi pełną kontrolę nad stolicą i umocniło pozycję sił rządowych.

Jarmuk, dawniej największy syryjski obóz dla Palestyńczyków, był przez kilka ostatnich lat pod kontrolą Państwa Islamskiego; choć uciekła stamtąd większość mieszkańców, nadal pozostaje na miejscu kilka tysięcy uchodźców.

Dwie trzecie obozu kontroluje IS i Organizacja Wyzwolenia Lewantu, byłej syryjskiej filii Al-Kaidy. (PAP)