Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego potwierdza prawo osób ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia do korzystania z opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (Lichtensteinie, Szwajcarii, Norwegii i Islandii) na takich samych zasadach, na jakich leczą się mieszkańcy tych krajów.

W ubiegłym roku, podczas trzydniowego dyżuru na lotnisku, pracownicy śląskiego oddziału NFZ wydali podróżnym ponad 700 kart. W tym roku zdecydowano o powtórzeniu akcji w dniach poprzedzających przedłużony weekend na przełomie kwietnia i maja.

"Chcielibyśmy zatroszczyć się o bezpieczeństwo podróżnych i tym, którzy zapomnieli o odebraniu EKUZ w naszej siedzibie, wręczyć kartę tuż przed odlotem" - wyjaśnił w piątek dyrektor śląskiego oddziału NFZ Jerzy Szafranowicz.

Reklama

Ocenił, że EKUZ zapewnia osobom wyjeżdżającym za granicę poczucie komfortu i bezpieczeństwa. "Jeśli będziemy zmuszeni skorzystać z pomocy medycznej podczas pobytu w krajach UE/EFTA i wylegitymujemy się kartą, zostaniemy potraktowani tak jak osoby ubezpieczone danego państwa. Co więcej, za udzielone świadczenia nie powinniśmy być obciążeni kosztami innymi niż koszty, które zgodnie z ustawodawstwem tego państwa ponoszą pacjenci" – dodał dyrektor.

Stanowisko wydawania kart będzie czynne między 23 a 27 kwietnia 10-14 w terminalu B pyrzowickiego lotniska. Aby otrzymać kartę, wystarczy wypełnić wniosek, okazać dowód osobisty lub paszport oraz potwierdzić uprawnienia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych.

Prezes zarządzającego podkatowickim lotniskiem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego (GTL) Artur Tomasik ocenił, iż ostatni tydzień kwietnia to bardzo dobry czas na realizację przedsięwzięcia, ponieważ właśnie wtedy startuje większość z ponad 65 tras czarterowych dostępnych w tym roku z Katowice Airport.

"Z pewnością z możliwości odebrania karty skorzystają nie tylko pasażerowie, ale także znaczna część z ponad 3 tys. pracowników zatrudnionych w 50 firmach i instytucjach państwowych, które funkcjonują na terenie pyrzowickiego lotniska" - uważa Tomasik.

Przypomniał, że lotnisko Katowice należy do największych polskich portów regionalnych; w zeszłym roku obsłużono tu rekordowe prawie 3,9 mln pasażerów, w tym roku port spodziewa się kolejnego rekordu.

"Od lat jesteśmy liderem w ruchu wakacyjnym wśród 14 polskich portów regionalnych. W tym roku, dzięki siatce połączeń obejmującej ponad 120 kierunków regularnych i czarterowych, znacząco poprawimy zeszłoroczny, rekordowy wynik liczby obsłużonych podróżnych" - zadeklarował prezes GTL.

EKUZ uprawnia do otrzymania świadczeń medycznych niezbędnych podczas pobytu czasowego w krajach Unii i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. W 2015 r. śląski oddział NFZ wydał prawie 432 tys. kart, w 2016 r. – 473 tys., a w roku ubiegłym ponad 539 tys. (PAP)

autor: Marek Błoński

edytor: Anna Mackiewicz