Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz w czwartek rozmawiał z ambasadorami państw arabskich akredytowanych w Polsce m.in. o możliwości wzmocnienia współpracy w wymiarze bilateralnym, jak i na forach wielostronnych - poinformowało w komunikacie MSZ.

Szef MSZ spotkał się z ambasadorami i szefami misji Algierii, Arabii Saudyjskiej, Egiptu, Iraku, Kataru, Kuwejtu, Libanu, Libii, Mauretanii, Maroka, Palestyny, Tunezji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

"Polska intensywnie rozwija relacje z państwami regionu Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, a ich znaczenie w naszej polityce zagranicznej, gospodarczej i energetycznej stale wzrasta" – powiedział w trakcie spotkania Czaputowicz, cytowany w komunikacie.

Celem spotkanie, jak podkreślił MSZ, było omówienie możliwości wzmocnienia współpracy zarówno w wymiarze bilateralnym, jak i na forach wielostronnych – zwłaszcza w kontekście niestałego członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w kadencji 2018-2019.

Według MSZ Jacek Czaputowicz w trakcie spotkania zwrócił również uwagę na duży potencjał, który niosą doświadczenia z przeszłości i pozytywny wizerunek polskich przedsiębiorstw, których praca była wysoce ceniona w państwach arabskich w minionych dekadach. Jak oceniono stanowi to solidną podstawę dla powrotu polskich firm na tamtejsze rynki.