Myślę, że pan prezydent - w skromności i wstrzemięźliwości - nie będzie wetował ustawy obniżającej zarobki posłów - zapowiedział w sobotę prezydencki minister Andrzej Dera. Dodał, że prezydent pozostawił w gestii ministrów KP RP decyzję o ewentualnej rezygnacji z nagród.

Dera pytany w radiowej Trójce, czy w Kancelarii Prezydenta RP planowane są obniżki pensji lub przekazanie przez ministrów nagród na cele charytatywne, odpowiedział: "Pan prezydent zostawia to w gestii ministrów". "Każdy z nas sam podejmie decyzję, co z tym zrobić i jak zrobić. Takie są ustalenia, jeżeli chodzi o kancelarię prezydenta. (...) Pan prezydent powiedział, żeby każdy we własnym sumieniu zadecydował i każdy z nas podejmie takową decyzję" - dodał.

Zdaniem Dery prezydent podpisze zapowiadaną ustawę obniżającą zarobki m.in. posłów. "Myślę, że pan prezydent - w skromności i wstrzemięźliwości - nie będzie wetował (takiej ustawy - PAP)" - zapowiedział Dera.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował w czwartek, że Komitet Polityczny PiS na jego wniosek ustalił, że w Sejmie zostanie złożony projekt przewidujący obniżenie o 20 proc. pensji poselskich i senatorskich. Mają też zostać "wprowadzone nowe limity obniżające" wynagrodzenia dla wójtów, burmistrzów, prezydentów, marszałków i starostów, a także dla ich zastępców. Kaczyński zapowiedział też, że ministrowie konstytucyjni i sekretarze stanu, którzy są politykami, zdecydowali się na przekazanie swoich nagród na cele społeczne do Caritasu.