"Najnowsze próby usprawiedliwienia masowych, brutalnych ataków na setki tysięcy cywilów chęcią pokonania kilkuset bojowników - jak we Wschodniej Gucie - są prawnie i moralnie nie do przyjęcia" - mówił al-Hussein, przemawiając na forum Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie.

"Ponadto, gdy jest się gotowym do zabijania własnego narodu tak lekką ręką, kłamstwo również jest łatwe - dodał Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka. - Oświadczenia rządu Syrii, że podejmuje każdy krok w celu ochrony ludności cywilnej są, szczerze mówiąc, śmieszne".

24 lutego Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła jednomyślnie rezolucję wzywającą do ustanowienia "natychmiastowego" 30-dniowego rozejmu w Syrii m.in. w celu umożliwienia ewakuacji rannych ze Wschodniej Guty, zamieszkanej przez ok. 400 tys. ludzi, oraz udzielenia pomocy poszkodowanym. Jednak już po kilku godzinach ponownie rozpoczęły się zacięte walki między rebeliantami a siłami reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Asada.

W poniedziałek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowało, że od rozpoczęcia ponad dwa tygodnie temu ofensywy we Wschodniej Gucie zginęło ponad 700 osób. Tylko w poniedziałek w nalotach reżimowego lotnictwa zginęło tam 44 cywilów. (PAP)

ulb/ ap/