Wicepremier Jarosław Gowin przekaże pieniądze zebrane w środę w Sejmie w ramach "zbiórki na Gowina" na Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Jak podał w czwartek wicepremier, zebrano 242 zł. Polityk dodatkowo podaruje fundacji 1200 zł od siebie.

Podczas środowych głosowań opozycja urządziła "zbiórkę na Gowina". Po sali obrad Sejmu krążył słoik z naklejką "zbiórka na Gowina". Posłowie m.in. Kukiz'15, PO i Nowoczesnej chętnie wrzucali do niego drobne "datki".

"Zbiórka" była reakcją na środową wypowiedź wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego w radiu Zet. Gowin powiedział, że kiedy w latach 2011-2013 kierował w rządzie PO resortem sprawiedliwości, miał na utrzymaniu trójkę dzieci i "czasami nie starczało do pierwszego". Słowa te wywołały krytykę w niektórych mediach; stała się ona także przedmiotem licznych komentarzy i memów w internecie.

Z wicepremierem rozmawiał w środę w radiu Zet dziennikarz Konrad Piasecki. W czwartek publicysta zamieścił na Twitterze relację z liczenia pieniędzy z sejmowej zbiórki, później materiał na ten temat pojawił się na portalu radiozet.pl.

"(Są) 242 złote. Moja propozycja jest taka, że oprócz tych pieniędzy, ja dodam razy pięć, czyli 1200 złotych i wpłacę na fundację Jana Pawła II, fundację Nowego Tysiąclecia, która pomaga się kształcić zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin i za pośrednictwem radia Zet apeluję do wszystkich posłów, żeby - podobnie jak ja - wpłacili na tę fundację 1200 złotych" - powiedział Gowin w krótkim filmie, który można obejrzeć na portalu radiozet.pl.

Wicepremier zapytany, czy żałuje "całej historii" ze swą wypowiedzią, odparł: "panie redaktorze, wojownik nie ogląda się za siebie; dzięki temu, że pan mnie tak umiejętnie podszedł, to dowiedziałem się, że istnieje coś takiego, jak pomroczność jasna". Przyznał, że powiedział w środę "chyba dwa zdania za dużo".

Gowin przepraszał też za swe słowa ze środy. "Przepraszam, tych którzy poczuli się dotknięci moją niefortunną wypowiedzią - zwłaszcza tych, którzy zmagają się z prawdziwym niedostatkiem. Moim zamiarem nie było uskarżanie się na własną sytuację, która bez wątpienia jest o wiele lepsza niż milionów Polaków" - napisał wicepremier na Twitterze.

W środę poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński poinformował o przelaniu 12 zł 30 gr na konto Polski Razem Zjednoczonej Prawicy. Przelew miał tytuł: "dla Jarosława Gowina na przeżycie do pierwszego". Wicepremier poinformował w czwartkowej rozmowie z Konradem Piaseckim, że zwróci te pieniądze. Jego współpracownik Michał Wypij wyjaśnił na Twitterze, że wpłata została dokonana w sposób nieprawidłowy.

Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" - jak można przeczytać na jej stronie internetowej - została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 r. jako "wyraz wdzięczności dla Ojca Świętego Jana Pawła II za Jego niestrudzoną posługę duchową na rzecz Kościoła i Ojczyzny". "Idea utworzenia Fundacji jako organizacji, której działalność ma upamiętniać Pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie nauczania Papieża i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury, narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego do Polski w 1999 r." - piszą działacze fundacji.