W sobotę, 3 marca w Warszawie odbędzie się bezpłatny egzamin dla kandydatów na komisarzy wyborczych, organizowany przez Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego; osoby zainteresowane przystąpieniem do egzaminu mogą rejestrować się drogą elektroniczną do 28 lutego - poinformowało we wtorek MSWiA.

Po weryfikacji zgłoszeń - zapowiedział resort - osoby zakwalifikowane na egzamin otrzymają od organizatora do 1 marca, na podany w zgłoszeniu adres mailowy, "zwrotną informację dotyczącą szczegółów organizacyjnych".

Jak podano w komunikacie resortu, osoby zainteresowane przystąpieniem do egzaminu mogą zarejestrować się pod adresem https://www.nist.gov.pl/rejestracja. "Miejsce egzaminu wskazane zostanie po zakończeniu rejestracji" - dodano.

Według wiceszefa resortu Pawła Szefernakera do MSWiA wpłynęło ponad 700 zgłoszeń od osób zainteresowanych pełnieniem funkcji komisarza wyborczego. Jak dodał, resort planuje wybrać spośród nich ponad 100 kandydatów, których przedstawi potem PKW.

Zgodnie z nowymi przepisami Kodeksu wyborczego 100 komisarzy powoła na pięcioletnią kadencję Państwowa Komisja Wyborcza spośród osób przedstawionych przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Do podstawowych zadań komisarzy wyborczych należy m.in. sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem prawa wyborczego, powoływanie terytorialnych i obwodowych komisji wyborczych, przedkładanie sprawozdania z przebiegu wyborów, wraz z ich wynikami, Państwowej Komisji Wyborczej.

Komisarze wyborczy będą zarządzać druk kart do głosowania; będą także zwierzchnikami urzędników wyborczych. Od 1 stycznia 2019 roku to komisarze będą dzielić gminy na okręgi wyborcze i obwody głosowania.