Prezydent Andrzej Duda odebrał we wtorek tytuł honorowego obywatela miasta Bochni (woj. małopolskie). "Jestem dumny, że mogę być honorowym obywatelem miasta, które ma taką tradycję społeczną, historyczną i patriotyczną” - powiedział prezydent.

Wręczenie honorowego obywatelstwa głowie państwa było częścią obchodów 765. rocznicy lokacji królewsko-górniczego miasta Bochni. Uroczystość odbyła się pod ziemią – w zabytkowej bocheńskiej kopalni soli.

Uchwałę dotyczącą honorowego obywatelstwa dla Andrzeja Dudy przyjęła rada miasta w styczniu tego roku. Jej inicjatorem był burmistrz Bochni Stefan Kolawiński. W uzasadnieniu zwrócono uwagę m.in. na patriotyczne wartości i postawy, jakim hołduje Andrzej Duda oraz na jego przyjazne związki z ziemią bocheńską, a także wizyty w tym mieście jeszcze przed objęciem urzędu prezydenta, a także w Lipnicy Murowanej, już jako głowa państwa w 2016 r.

"Podjęcie Uchwały Rady Miasta Bochni jest wyrazem naszej radości, dumy, uznania dla postawy Pana Prezydenta Andrzeja Dudy. Jest wyrazem aprobaty dla konsekwentnego dążenia do rozwoju całego kraju i utrzymywania stałych więzi z mieszkańcami oraz zainteresowania pomyślnym rozwojem naszej małej Ojczyzny" - napisano w uzasadnieniu uchwały.

Prezydent dziękując za wyróżnienie, przyznał że jest to dla niego wzruszający moment, bowiem zna Bochnię od dzieciństwa. "Bochnia jest mi znana od dzieciństwa, to jest miasto, które było zawsze na trasie moich przejazdów do Nowego i Starego Sącza (...) To jedno z tych miast w Małopolsce, obok Starego i Nowego Sącza, w których bywałem najczęściej" - podkreślił Andrzej Duda.