W związku z nieprawdziwymi informacjami nt. ustawy o IPN Ministerstwo Sprawiedliwości uruchomiło stronę internetową, na której znajdują się szczegółowe informacje o nowelizacji - podał resort we wtorek. Poinformowano tam także o powodach wprowadzenia zmian.

"Informujemy, że w związku z wątpliwościami i pojawiającymi się w przestrzeni publicznej nieprawdziwymi informacjami na temat przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości nowelizacji ustawy o IPN, przygotowaliśmy stronę internetową, na której znajdują się szczegółowe informacje o ustawie" - poinformował we wtorkowym komunikacie Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości.

Na stronie www.germandeathcampsnotpolish.plmożna znaleźć m.in. odpowiedzi na pytania dotyczące aktu prawnego, w tym wyjaśnienia wszystkich powodów wprowadzenia nowelizacji. Prócz tego zamieszczono tam mapę niemieckich obozów koncentracyjnych i obozów śmierci, przypomniano odezwę Zarządu i Rady Naczelnej Rabinów RP z 1939 roku. Autorzy strony wspominają także o raportach Pileckiego i Karskiego oraz Polakach pomagającym Żydom podczas II wojny światowej - w tym odznaczonym medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Można tam też znaleźć animację "Niezwyciężeni", która opowiada polskiej historii w latach 1939-1989.

Platforma działa obecnie w języku polskim i angielskim. Jak informuje resort sprawiedliwości, przygotowywane są kolejne wersje językowe strony.

We wtorek prezydent poinformował, że po analizie sytuacji i proponowanych przepisów, zdecydował się podpisać nowelizację ustawy o IPN. Jednocześnie Andrzej Duda skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego, aby ten zbadał, czy wolność słowa nie jest w nieuprawniony sposób ograniczona przez przepisy noweli ustawy o IPN, oraz by TK zbadał kwestię tzw. określoności przepisów prawa.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o IPN każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne, będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

Nowelizacja wywołała kontrowersje m.in. w Izraelu, USA i na Ukrainie. Krytycznie odniosły się do niej władze Izraela. Ambasador Anna Azari podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego obozu Auschwitz zaapelowała o zmianę nowelizacji. Podkreśliła, że "Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady". Amerykański Departament Stanu zaapelował do Polski o ponowne przeanalizowanie nowelizacji ustawy o IPN z punktu widzenia jej potencjalnego wpływu na zasady wolności słowa i "naszej zdolności do pozostania realnymi partnerami".

W ubiegły czwartek, zgodnie z ustaleniami, które zapadły podczas rozmowy szefa polskiego rządu z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, został powołany zespół ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem. Na czele zespołu stanął wiceszef MSZ Bartosz Cichocki.