Europejski Trybunał Praw Człowieka zasądził łącznie 35 tys. euro odszkodowania dla trzech uczestników protestów antykremlowskiej opozycji na moskiewskim placu Bołotnym w 2012 r. Wyrok opublikowano we wtorek na stronie Trybunału.

ETPCz orzekł, że rosyjskie władze naruszyły wobec skarżących Andrieja Barabanowa, Aleksieja Polichowicza i Stiepana Zimina praw do wolności i bezpieczeństwa osobistego, zagwarantowanych przez europejską konwencję praw człowieka (art. 5) i wolność zrzeszania się i stowarzyszania (art. 11 konwencji).

Dodano, że w stosunku do Polichowicza i Zimina naruszono art. 3 konwencji (zakaz tortur).

Barabanowi zasądzono odszkodowanie w wysokości 10 tys. euro, Polichowiczowi i Zimonowi po 12,5 tys. euro. W 2014 roku rosyjski sąd skazał Barabanowa na trzy lata i siedem miesięcy pozbawienia wolności, Polichowicza i Zimina - na 3,5 roku.

Zasiadający w ETPCz sędzia z Rosji Dmitrij Diedow wystąpił przeciwko rozpatrzeniu skargi. "Uważam, że agresywne zachowanie nie powinno być chronione przez konwencję" - powiedział.

6 maja 2012 roku, w przeddzień zaprzysiężenia Władimira Putina na prezydenta Federacji Rosyjskiej, na placu Bołotnym naprzeciwko Kremla doszło do starć sił specjalnych policji OMON z opozycjonistami, którzy żądali jego odejścia, a także przeprowadzenia w Rosji uczciwych wyborów prezydenckich i parlamentarnych. W manifestacji wzięło udział około 15 tys. ludzi.

Ponad 450 osób zostało zatrzymanych, po obu stronach byli ranni. Według Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej obrażeń doznało 82 policjantów.

W stan oskarżenia w sprawie zajść postawiono ponad 30 osób. Obecnie ani jedna osoba, wobec której wszczęto postępowanie, nie przebywa już w zakładzie karnym. Wszyscy odbyli karę lub zostali ułaskawieni. (PAP)

ndz/ mal/