Liczę no to, że różnice poglądów między prezydentem a ministrem obrony narodowej "to przeszłość" - powiedział w poniedziałek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.
Reklama

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda spotka się z cywilnym kierownictwem MON. Jak zapowiedział szef BBN Paweł Soloch, spotkanie, które odbędzie się w BBN o godzinie 10, ma być okazją do przedstawienia zwierzchnikowi sił zbrojnych nowo mianowanych wiceministrów. Będzie to pierwsze spotkanie prezydenta z całym kierownictwem MON; według Solocha, będzie ono także kolejną okazją, by poruszyć tematy tak ważne, jak przyszły system kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi.

Sasin pytany w poniedziałek w Polsat News o to spotkanie podkreślił, że wszyscy liczą na to, iż różnice poglądów między prezydentem a ministrem obrony narodowej "to przeszłość".

Polityk wyraził również nadzieję, że w końcu uda się wypracować wspólne stanowisko szczególnie w tych sprawach, które budzą wątpliwości, jak na przykład model dowodzenia polską armią na wypadek wojny. - Tak powinno być, że takie spotkania mają miejsce, ponieważ pan prezydent ma swoją ogromną rolę, jeśli chodzi o obronność - zaznaczył Sasin.

Dopytywany, czy podczas rozmowy padną jakieś jasne oczekiwania dotyczące nominacji generalskich, czy sprawy gen. Jarosława Kraszewskiego, Sasin odparł: - Mamy chyba dobre zapowiedzi, jeśli chodzi o nominacje generalskie. Ja myślę, że pan prezydent tę sprawę rozstrzygnie. Jeśli chodzi o sprawę pana generała Kraszewskiego, to ona również jest na dobrej drodze, żeby być ostatecznie rozstrzygnięta.

Mariusz Błaszczak objął stanowisko ministra obrony 9 stycznia, zastępując Antoniego Macierewicza. Wcześniej między ośrodkiem prezydenckim a MON zarysowały się rozbieżności w poglądach na przyszły system kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi. Obie instytucje zgadzały się np. w kwestii przywrócenia odrębnych dowództw rodzajów sił zbrojnych, różnice dotyczyły m.in. prerogatyw prezydenta, ale i samej struktury dowódczej. Brak uzgodnień w sprawie przyszłego systemu kierowania i dowodzenia armią były powodem odłożenia nominacji generalskich 15 sierpnia i 11 listopada 2017 r.