Sekretarz stanu USA Rex Tillerson i szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow rozmawiali w środę przez telefon na temat trwających kryzysów w Syrii i na Ukrainie oraz wokół Korei Północnej - poinformowała rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert.

"W sprawie Syrii obaj omawiali rolę Rosji w zapewnieniu reżimu (prezydenta Syrii Baszara) el-Asada, że odegra konstruktywną rolę w kierowanym przez ONZ procesie genewskim" w sprawie rozwiązania konfliktu syryjskiego - powiadomiono w komunikacie.

W sprawie Korei Płn. Tillerson wezwał "wszystkie strony" do wdrażania rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ dotyczących nałożenia sankcji na reżim w Pjongjangu - dodała rzeczniczka. Ponadto szef dyplomacji USA omówił ze swoim odpowiednikiem z Rosji spotkanie, które odbył z kanadyjską minister spraw zagranicznych Chrystią Freeland w Vancouver w sprawie "nielegalnego i niebezpiecznego rozwoju programu nuklearnego i rakietowego Korei Północnej" - podał Departament Stanu.

W kwestii Ukrainy sekretarz stanu USA odnotował zbliżające się spotkanie specjalnego przedstawiciela USA ds. Ukrainy Kurta Volkera i rosyjskiego przedstawiciela Władisława Surkowa oraz podkreślił potrzebę przyspieszenia przez Rosję realizacji zobowiązań wynikających z porozumień mińskich i deeskalacji niedawnego wzmożenia walk na wschodniej Ukrainie. (PAP)