Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski uważa, że naturalnym następcą Andrzeja Czumy na stanowisku przewodniczącego komisji śledczej ds. nacisków jest Sebastian Karpiniuk (PO). Jak dodał, członkiem komisji - w miejsce Czumy - będzie prawdopodobnie poseł PO Robert Węgrzyn.

Chlebowski poinformował dziś na konferencji prasowej, że oficjalne decyzje w tych sprawach zapadną w ciągu kilku najbliższych dni.

"Naturalnym kandydatem na szefa komisji śledczej jest poseł Sebastian Karpiniuk, który pracuje w tej komisji od samego początku" - podkreślił szef klubu PO. Jak dodał, "wszystko na to wskazuje", że na miejsce Czumy do komisji wejdzie poseł Robert Węgrzyn, prawnik, członek komisji sprawiedliwości.

Na wniosek premiera Donalda Tuska prezydent Lech Kaczyński powołał Czumę na stanowisko ministra sprawiedliwości. Czuma przestał być szefem i członkiem komisji śledczej ds. nacisków.

Reklama

"PO opowiada się za rozdzieleniem funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego"

Chlebowski zapewnił, że Platforma nadal opowiada się za rozdzieleniem funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. "To nasze wielkie publiczne zobowiązanie, nie zamierzamy się z niego wycofać" - podkreślił.

Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi Czumy, który mówił, że chce rozważyć, czy kontynuować prace nad rozdzieleniem tych funkcji.

Nad ustawą w tej sprawie pracuje komisja sejmowa. Po dymisji Zbigniewa Ćwiąkalskiego sprawozdawca projektu Jerzy Kozdroń (PO) mówił, że Platforma nie wycofuje się z tego pomysłu, nazajutrz jednak zmienił zdanie i oświadczył, że prace nad nim będą wstrzymane wobec zmiany na stanowisku ministra.