Wszyscy powinniśmy stać na gruncie konstytucji, potępiać i zwalczyć zarówno organizacje odwołujące się do nazizmu, jak i komunizmu, a więc potępiać tych, którzy przychodzą ze swastykami, jak i tych, którzy przychodzą z sierpem i młotem - powiedział rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

"Mam nadzieję, że wszyscy powinniśmy stać na gruncie konstytucji i potępiać i zwalczyć zarówno organizacje odwołujące się do nazizmu, i komunizmu, a więc potępiać tych, którzy przychodzą z flagami, ze swastykami, jak i tych, którzy przychodzą z czerwonymi flagami, z sierpem i młotem" - powiedział w niedzielę w TVN24 Łapiński.

Odniósł się w ten sposób do tego, że "Superwizjer" TVN24 ujawnił w sobotę wyniki swego dziennikarskiego śledztwa dotyczące działalności niektórych polskich środowisk narodowych, m.in. Stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność".

Na nagraniach ukrytą kamerą są pokazane m.in. zorganizowane w maju 2017 r. w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego "obchody" 128. urodzin Adolfa Hitlera. Materiał pokazuje m.in. rozwieszone na drzewach czerwone flagi ze swastykami i "ołtarzyk" ku czci Adolfa Hitlera z jego czarno-białą podobizną oraz wielką drewnianą swastyką nasączoną podpałką do grilla, która po zmroku zostaje podpalona. Widać też uczestników spotkania przebranych w mundury Wehrmachtu, wznoszenie toastów "za Adolfa Hitlera i naszą ojczyznę, ukochaną Polskę" i częstowanie tortem w kolorach flagi Trzeciej Rzeszy.

"My od wielu lat walczymy, często bezskutecznie, z kłamstwem o +polskich obozach koncentracyjnych+. Takie zachowania czy takie ruchy, czy takie w cudzysłowie imprezy też na arenie międzynarodowej Polsce nie będą służyć, bo znowu będą powielać jakieś kłamstwa o +Polsce nazistowskiej+ czy nazistach" - dodał Łapiński.

Rzecznik prezydenta podkreślił, że Polska była pierwszą ofiarą niemieckiego nazizmu. "I właśnie takie zachowania (jak pokazane w reportażu - PAP) niestety też wpisują się w kolejne kłamstwo o +polskich obozach+" - ocenił.

Prokurator Generalny Z. Ziobro polecił w sobotę Prokuratorowi Regionalnemu w Katowicach wszczęcie śledztwa ws. publicznego propagowania faszyzmu lub innego ustroju totalitarnego przez organizację „Duma i Nowoczesność”.

Szef MSWiA Joachim Brudziński w związku z emisją reportażu "Superwizjera" będzie rozmawiać z szefem policji i prokuratorem krajowym - podał resort. Minister podkreślił, że w Polsce nie ma przyzwolenia na propagowanie faszystowskiego, komunistycznego lub innego totalitarnego ustroju państwa. Brudziński poinformował ponadto, że rozmawiał z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą na temat "bulwersujących wydarzeń" opublikowanych w programie. (PAP)

autor: Wiktoria Nicałek, Agnieszka Ziemska

edytor: Anna Mackiewicz