Rozmowy ministrów spraw zagranicznych Polski i Niemiec, Jacka Czaputowicza i Sigmara Gabriela, rozpoczęły się w środę rano w Berlinie. Szefowie dyplomacji mają rozmawiać o relacjach dwustronnych, a także o kwestiach unijnych i międzynarodowych.

Wśród tematów spotkania mogą znaleźć się m.in. przyszłość Unii Europejskiej, Brexit, negocjacje w sprawie nowego wieloletniego budżetu unijnego, kryzys migracyjny, polityka wschodnia, kwestie bezpieczeństwa, polityka energetyczno-klimatyczna oraz problemy globalne w kontekście objęcia przez Polskę niestałego miejsca w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-19.

Po rozmowach ministrowie wystąpią na wspólnej konferencji prasowej w gmachu niemieckiego resortu spraw zagranicznych.

Jak podkreśla MSZ w Warszawie, wizyta Czaputowicza w stolicy Niemiec jest wyrazem zainteresowania polskiego rządu pogłębieniem dialogu politycznego z Niemcami. Ministerstwo wyraziło również nadzieję, że "po ukonstytuowaniu się nowego niemieckiego rządu intensyfikacji ulegnie także współpraca w formacie Trójkąta Weimarskiego".

Przed spotkaniem z Gabrielem polski minister uczestniczył w środę rano, na zaproszenie Fundacji Koerbera, w spotkaniu z grupą niemieckich ekspertów ds. polityki międzynarodowej, którym przedstawił priorytety polskiej polityki zagranicznej. Wystąpieniu Czaputowicza w siedzibie Fundacji przysłuchiwali się m.in. premier Brandenburgii i koordynator rządu RFN ds. niemiecko-polskiej współpracy społecznej i przygranicznej Dietmar Woidke oraz przedstawiciele niemieckiego MSZ, ministerstwa obrony oraz urzędu kanclerskiego.

Po południu polski minister spraw zagranicznych spotka się z przewodniczącym Bundestagu, byłym wieloletnim ministrem finansów RFN Wolfgangiem Schaeuble, a także z szefem komisji spraw zagranicznych Izby Norbertem Roettgenem.

Jest to druga wizyta zagraniczna Czaputowicza od objęcia przez niego urzędu szefa MSZ 9 stycznia. W poniedziałek szef polskiej dyplomacji odwiedził Bułgarię, która od początku roku sprawuje prezydencję w Radzie UE.

Po zakończeniu środowej wizyty w Berlinie szef MSZ uda się do Nowego Jorku, gdzie wraz z prezydentem Andrzejem Dudą weźmie udział w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Z Berlina Marceli Sommer(PAP)

autor: Marceli Sommer