Cebula skomentował środową opinię ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego, który stwierdził, że "program Mieszkanie plus szedł, nie ma co ukrywać, dosyć słabo". Minister dodał, że zgodnie z decyzją premiera Mateusza Morawieckiego należy wyraźnie postawić na Mieszkanie plus - jako priorytet na najbliższe lata.

"Cieszę się, że premier Morawiecki i minister Kwieciński rozumieją i dostrzegają konieczność zmian regulacyjnych w obszarze związanym z rynkiem nieruchomości" - powiedział Cebula.

Ocenił, że ważne jest, aby "proponowane zmiany pozwoliły wszystkim – firmom budowlanym, instytucjom rynku finansowego, ale także wszystkim zainteresowanym nabyciem własnego mieszkania czy domu - na szybszą realizację swoich planów".

Wskazał, że "dzisiaj proces uzyskiwania wszystkich niezbędnych zgód i pozwoleń związanych z budową trwa skrajnie długo i jest niezwykle skomplikowany". "Mimo to - jak Polska długa i szeroka - powstają brzydkie, niefunkcjonalne budynki, marnowana jest przestrzeń. Zmiana pozwoli, obok oczywistych korzyści dla gospodarki, na rozwiązywanie realnego problemu społecznego, jakim jest brak własnego lokum" - powiedział.

Zdaniem Cebuli, program Mieszkanie plus "nie zastąpi całego rynku nieruchomości w Polsce" i dlatego tak ważne jest, by wprowadzane rozwiązania zmieniały sytuację całego rynku, a nie tylko jego część".

"Dobrym przykładem takich rozwiązań jest propozycja wypracowana w ramach think thanku HRE dotycząca likwidacji wkładu własnego jako wymogu dla osób kupujących swoje pierwsze mieszkanie" - wskazał.

Inną kwestią, jak zauważył, jest "wykorzystywanie i zagospodarowanie wspólnej przestrzeni, która nas otacza". "Niezbędne są poważne zmiany w tym obszarze" - podkreślił Cebula. W jego opinii istniejące przepisy nie chronią skutecznie przed złym planowaniem i konsekwencjami w postaci wysokich kosztów ponoszonych w trakcie budowy i później, przez użytkowników.

"Musimy szukać rozwiązań łączących w sobie idee zrównoważonego rozwoju z efektywnością rozumianą w szeroki sposób. Podstawa na najbliższe miesiące i lata to wypracowanie optymalnych i bezpiecznych rozwiązań systemowych dla polskiego rynku nieruchomości, bo na ten rynek powinniśmy patrzeć przez pryzmat dekad" - podsumował.

autor: Katarzyna Fiuk, Mariusz Polit

edytor: Dorota Skrobisz