We wtorek prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego powołał nowych członków Rady Ministrów. W wyniku zmian w rządzie Mariusz Błaszczak, który dotychczas pełnił funkcję ministra spraw wewnętrznych i administracji, został powołany na ministra obrony narodowej; nowym szefem MSWiA został dotychczasowy wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński.

Wcześniej prezydent Duda odwołał ze stanowisk m.in.: szefa MON Antoniego Macierewicza, ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, szefa resortu środowiska Jana Szyszkę, ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła i minister cyfryzacji Annę Streżyńską.

We wtorek po południu Błaszczak objął resort obrony narodowej i przywitał się z Wojskiem Polskim. W wystąpieniu podczas uroczystości przed gmachem MON w Warszawie podkreślił, że gdy sam dwa lata temu obejmował resort spraw wewnętrznych, jego celem było odbudowanie poczucia bezpieczeństwa w Polsce. Przypomniał, że takie samo zadanie postawił przed sobą minister Macierewicz i - jak ocenił - całym szeregiem działań doprowadził do tego w armii. "Podstawy poczucia bezpieczeństwa zostały stworzone w Wojsku Polskim" - zaznaczył Błaszczak.

Reklama

Podziękował też dotychczasowemu szefowi MON za "wysiłki podjęte w ciągu ostatnich dwóch lat" i zapewnił, że te działania będą kontynuowane.(PAP)

autor: Wiktoria Nicałek