Zgodnie z decyzją pierwszej damy USA Melanii Trump w tym roku motywem przewodnim dekoracji bożonarodzeniowych w Białym Domu są dawne tradycje.

Zwyczaj dekorowania Białego Domu liczy już ponad 200 lat. W tym roku pierwsza dama wraz z synem Baronem dokonała prezentacji specjalnych świątecznych dekoracji już na początku grudnia, by tysiące zwiedzających mogły zwyczajowo je podziwiać i próbować świątecznych słodkości przygotowanych przez prezydenckich cukierników.

Dekoracje świąteczne we wschodnim skrzydle Białego Domu upamiętniają weteranów, znajdująca się tam rodzinna choinka udekorowana jest wstążkami w patriotycznych kolorach (białym, niebieskim i czerwonym) oraz złotymi gwiazdami. W niebieskim gabinecie owalnym na pierwszym piętrze prezydenckiej rezydencji znajduje się oficjalna choinka Białego Domu udekorowana szklanymi ornamentami z pieczęciami poszczególnych stanów i terytoriów USA.

W dużej jadalni na pierwszym piętrze zwiedzający podziwiają tradycyjny domek z piernika w kształcie południowej fasady Białego Domu udekorowany bożonarodzeniowymi wieńcami, na których widnieje podpis pierwszej damy. Do przygotowania tego specjalnego wypieku użyto ponad 135 kg ciasta i lukru.

"China Room" przygotowano na rodzinny obiad świąteczny, a stół zastawiony jest porcelaną prezydenta Ronalda Reagana. Można także podziwiać specjalną edycję "Opowieści wigilijnej" Karola Dickensa z 1866 roku, która należała do prezydenta Franklina D. Roosevelta.

Pierwsza choinka zawitała do Białego Domu podczas urzędowania prezydenta Benjamina Harrisona w roku 1889. Została ona ustawiona w Gabinecie Owalnym na drugim piętrze, a elektryczne lampki choinkowe zostały użyte po raz pierwszy w 1895 roku (cztery lata po podłączeniu prądu w rezydencji prezydenta).

Choinka nie pojawiła się w Białym Domu tylko podczas urzędowania prezydenta Theodore'a Roosevelta, który nie pochwalał ścinania zdrowych drzewek. Jego syn miał wtedy podobno przemycać do rezydencji żywe choinki i chować je w pomieszczeniu do szycia na piętrze.

Przygotowanie dekoracji bożonarodzeniowych odbywa się pod okiem pierwszej damy, która decyduje o doborze ozdób i motywu przewodniego, co roku pomaga jej ponad 400 pracowników i woluntariuszy. Tylko w grudniu w Białym Domu zostanie zorganizowanych ponad 100 wycieczek dla zwiedzających oraz wiele przeróżnych przyjęć. Szacuje się, że ponad 25 tys. osób odwiedzi w grudniu 2017 roku rezydencję prezydenta USA.