Szymański był pytany we wtorek w radiu ZET, czy rozmawiał już z Morawieckim na temat tego, czy jeśli dojdzie do zmiany na stanowisku ministra spraw zagranicznych, to on dalej będzie współpracował z premierem.

"Tak brzmiącej rozmowy nigdy nie było. Natomiast oczywiście nawiązaliśmy współpracę w tym nowym otwarciu jeśli chodzi o stanowisko premiera" - powiedział wiceminister spraw zagranicznych.

Podkreślił również, że premier Morawiecki chce "bardzo ostrożnie przyjrzeć się (....) temu, w jaki sposób działa rząd, tak pod kątem mechanizmów, jak i osób". Według niego premier chce podjąć "wyważoną" decyzję, co do ewentualnych korekt personalnych.

Reklama

Na pytanie, czy czuje się "człowiekiem pod mikroskopem" Morawieckiego, Szymański odparł: "Myślę, że wszyscy powinni się czuć w ten sposób, ponieważ premier - z całą pewnością - będzie chciał zaproponować takie rozwiązania, które będą optymalne z punktu widzenia jego wizji rządów Prawa i Sprawiedliwości na najbliższe dwa lata".

Dopytywany, czy Morawiecki nie powiedział mu już, że się "mieści" w wizji jego rządu, Szymański wskazał, że nawet gdyby były prowadzone takie rozmowy, to nie informowałby o nich na antenie radia. "Na dzisiaj współpracujemy w wielu aktualnych, bieżących sprawach. Być może tak zostanie" - oświadczył wiceszef MSZ.

Rząd premiera Morawieckiego został powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę w ubiegłym tygodniu, a jego skład jest identyczny ze składem gabinetu premier Beaty Szydło, która jest obecnie wicepremierem. Politycy PiS zapowiadali jednak, że w styczniu dojdzie do wymiany części ministrów.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński pytany w zeszłym tygodniu w TVP, czy dojdzie do rekonstrukcji rządu i kiedy możemy się jej spodziewać, odparł: "Jestem niemalże pewien, że to będzie na początku przyszłego roku". W ocenie prezesa PiS, "zmiany będą dosyć głębokie".

Wicemarszałek Senatu Adam Bielan powiedział we wtorek, że głębsza rekonstrukcja w ministerstwach jest przewidziana na styczeń, po przypadającym 6 stycznia święcie Trzech Króli. (PAP)

autor: Anna Tustanowska