Rusza pilotażowy program kamer na policyjnych mundurach; jako pierwsi wyposażeni w urządzenia rejestrujące dźwięk i obraz zostaną policjanci z trzech garnizonów: stołecznego, dolnośląskiego i podlaskiego - poinformował w poniedziałek szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

"To jest dla mnie symbol modernizacji służb mundurowych. Jak państwo wiecie, od początku tego roku obowiązuje ustawa - Program modernizacji służb mundurowych. To są konkretne pieniądze - 9 mld 200 mln zł dla służb, nadzorowanych przez MSWiA w ciągu czterech lat, przeznaczonych na infrastrukturę" - powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej Błaszczak.

Podkreślił, że zarejestrowany obraz z kamer pozwoli "na rozstrzyganie ewentualnych sporów". "Kamery dyscyplinują i wpływają pozytywnie na obie strony, zarówno na interweniujących policjantów jak i tych, którzy są poddani interwencji" - podkreślił.

Szef MSWiA zaznaczył, że już po zakończeniu konferencji, na ulice Warszawy wyruszą pierwsze patrole wyposażone w kamery rejestrujące przebieg interwencji funkcjonariuszy. Zapowiedział że jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia pilotaż ruszy także w garnizonach dolnośląskim i podlaskim. Każdy z garnizonów testować będzie 60 urządzeń – 30 typu A (kamera podstawowa, rejestruje obraz i dźwięk) oraz 30 typu B (dodatkowo ma ruchomy obiektyw, można na niej na bieżąco odtwarzać nagrania).

Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinspektor Helena Michalak podała, że system rejestracji audio-wideo będzie wykorzystywany do rejestracji czynności służbowych w miejscach publicznych podczas czynności: operacyjno-rozpoznawczych, dochodzeniowo-śledczych i administracyjno-porządkowych.

"System rejestracji audio-wideo jest użytkowany do rejestracji czynności służbowych tzw. naszych interwencji w miejscach publicznych. Na dzień dzisiejszy stan prawny na taki system użytkowania kamer nam pozwala" - zaznaczyła.

"Funkcjonariusz wyposażony w kamery nasobne podejmując interwencje jest zobowiązany do każdorazowego nagrania tej interwencji. Uprzedzając, że dana interwencja jest nagrywana" - powiedziała zastępczyni KGP.

"Kamery mogą pracować w trybie ciągłym do 10 godzin. Będą przekazywać obraz i dźwięk w systemie szyfrowanym. (...) Moment rejestracji zdarzenia będzie pozwalał na identyfikację funkcjonariusza, który ją obsługuje, będzie również pozwalał na ustalenie daty i godziny interwencji" - opisała Michalak.

Dodała, że zakupiony został także system informatyczny, który umożliwia archiwizowanie danych. "Funkcjonariusz przed przystąpieniem do interwencji będzie włączał kamerę, a po jej zakończeniu będzie ją wyłączał" - tłumaczyła Michalak.

Zapewniła, że system kamer na mundurach policjantów uniemożliwia jakąkolwiek ingerencję funkcjonariusza w długość nagrania i jego datę. "Policjant po zakończeniu interwencji, poprzez włączenie, wstawienie kamery do bazy dokującej, będzie archiwizował te dane, ale niestety nie ma tam możliwości jakiejkolwiek ingerencji ani w datę, ani w długość tego nagrania" - podkreśliła Michalak.

Jak dodała, w programie modernizacji policji na system kamer zagwarantowano kwotę 6 mln zł.

Komendant Stołeczny Policji nadinsp. Paweł Dobrodziej dodał, że Komenda otrzymała 30 kamer dla funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego KSP oraz 30 kamer dla funkcjonariuszy Komendy Rejonowej Policji Warszawa 1 Śródmieście.

"O przygotowaniu naszym świadczy fakt, że jako pierwszy garnizon wdrażamy ten system już w dniu jutrzejszym w pełnym zakresie, natomiast dzisiaj kilka patroli wyjdzie na ulicę z tymi kamerami. Chodzi o to, żeby w jak najkrótszym czasie ocenić przydatność tego nowego narzędzia i wdrożyć w formie, która będzie jak najbardziej skuteczna" - podkreślił.

Wprowadzenie kamer osobistych dla policjantów zapowiedział w grudniu 2016 roku szef MSWiA Mariusz Błaszczak. "Chcemy wprowadzić taki standard, że na mundurach policjantów będą kamery. Koszty nie są duże, a rezultat będzie bardzo pozytywny. Dzięki temu będziemy mogli rozstrzygnąć spory. Takie narzędzie pozwoli nam rozstrzygnąć wszystkie niejasności" - mówił wówczas szef MSWiA.