Turcja ostro skrytykowała w niedzielę program nowego austriackiego rządu sformowanego przez Austriacką Partię Ludową (OeVP) i prawicowo-populistyczną Austriacką Partię Wolności (FPOe). Partie te są przeciwne przystąpieniu Turcji do Unii Europejskiej.

Tureckie MSZ wydało komunikat, w którym ocenia program nowego austriackiego rządu jako wskazujący na orientację polityczną "opartą na dyskryminacji i marginalizacji".

W opublikowanym w sobotę programie rządu OeVP/FPOe zapisano m.in. poszukiwanie sojuszników do zerwania przez UE rozmów akcesyjnych z Turcją.

Wdrażając taki program, "Austria ryzykuje, że utraci przyjaźń Turcji", i naraża się na "reakcję, na jaką on zasługuje" - ostrzega turecki komunikat.

Turecki minister ds. europejskich, Omer Celik, ze swej strony sformułował opinię, że nowy austriacki gabinet "przypuścił atak na podstawowe demokratyczne wartości".

W szeregu tweetów Celik określa przyszłego austriackiego kanclerza Sebastiana Kurza jako polityka "bardziej radykalnego niż skrajna prawica".

Ostra krytyka ze strony tureckiego ministra skierowana jest także pod adresem całej Unii Europejskiej, wobec której wysuwa on zarzut, że nie zareagowała krytycznie na program austriackiej koalicji rządowej.

Rozmowy w sprawie przystąpienia Turcji do UE utknęły w martwym punkcie od czasu próby wojskowego zamachu stanu w tym kraju z ub. roku, po którym nastąpiła szeroka fala represji wobec osób oskarżonych lub posądzanych o udział puczu. (PAP)