Przebywający w Houston w stanie Teksas szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski powiedział, że "chciałby wykorzystać możliwości, jakie stworzył prezydent Trump, który jest bardzo przyjazny Polsce" do rozszerzenia współpracy gospodarczej z USA.

Minister wyjaśnił później, że jego obecna wizyta w USA służy spełnieniu zarówno "prozaicznego celu", jakim jest otwarcie kolejnego po Waszyngtonie, Nowym Jorku, Chicago i Los Angeles, piątego już konsulatu generalnego RP w Stanach Zjednoczonych, a także rozwinięciu współpracy gospodarczej ze Stanami Zjednoczonymi. "Wykorzystując atmosferę wykreowaną przez bardzo przyjaznego Polsce prezydenta Stanów Zjednoczonych" rozwinięcie współpracy gospodarczej ze Stanami Zjednoczonymi wykraczać może "daleko poza współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa, która do tej pory dominowała w naszych stosunkach" - powiedział w piątek minister Waszczykowski.

Przykładem tych "dwóch torów" obecnej wizyty ministra Waszczykowskiego w USA były jego piątkowe spotkania w Houston z przedstawicielami organizacji Greater Houston Partnership (Partnerstwo Metropolii Houstońskiej) i z gospodarzem miasta burmistrzem Sylvestrem Turnerem.

Waszczykowski był gościem na obiedzie wydanym przez Greater Houston Partnership, działającej od roku 1840 organizacji, która skupia szefów setek przedsiębiorstw, przywódców organizacji społecznych i politycznych. Celem organizacji jest pomoc władzom miejskim w wynajdywaniu i we wspieraniu rozwiązań korzystnych dla rozwoju miasta.

Po spotkaniu z członkami Greater Houston Partnership polski minister udał się do ratusza, gdzie rozmawiał z burmistrzem Turnerem. Spotkanie szefa polskiej dyplomacji z Turnerem, który jest przedstawicielem Partii Demokratycznej, rządzącym największym miastem zdecydowanie republikańskiego stanu jakim jest Teksas, miało charakter głównie kurtuazyjny.

Burmistrz Turner określił spotkanie z ministrem Waszczykowskim jako produktywne i wyraził zadowolenie z faktu, że Polska otworzy swój konsulat w Houston. "Do tej pory w Houston, w +energetycznej stolicy świata+ znajdują się konsulaty 93 państw świata. Konsulat Polski będzie konsulatem 94. państwa" - powiedział Turner.

Burmistrz, odpowiadając na pytanie PAP, nie wykluczył, że w przyszłości jakieś polskie miasto - np. Warszawa - dołączy do 17 miast świata, z którymi współpracuje obecnie Houston w ramach programu "sister cities" (miast partnerskich) organizacji Sister Cities International (Międzynarodowe Miasta Siostrzane).

"Houston jest międzynarodowym miastem, a nie można być międzynarodowym miastem bez międzynarodowych związków" - powiedział burmistrz. Houston jest także nazywane "kosmicznym miastem" (Space City), ponieważ mieści się w nim Ośrodek Kontroli Lotów Kosmicznych NASA. Podczas spotkania Turner podarował Waszczykowskiemu gigantyczną - jak prawie wszystko w Teksasie - klamrę do pasa kowbojskiego, z wygrawerowanymi na niej szynami, symbolem skromnych początków miasta, które swoje powstanie zawdzięcza linii kolejowej.

Minister Waszczykowski zrewanżował się Turnerowi podarunkiem z pióra wiecznego, bursztynowych spinek do mankietów i zaproszeniem do Polski.

Dwa kolejne spotkania Waszczykowskiego i towarzyszących mu osób, w tym prezesa spółki skarbu państwa PGNiG Piotra Woźniaka, były związane z drugim, bardziej dalekowzrocznym celem wizyty polskiego ministra w Teksasie, jakim jest rozszerzenie współpracy gospodarczej ze Stanami Zjednoczonymi.

Polska delegacja spotkała się z zarządem firmy Cheniere Energy, Inc., firmy, która była pierwszym dostarczycielem amerykańskiego skroplonego gazu naturalnego (LNG) dla Polski i tym samym całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Po rozmowach w siedzibie Cheniere Energy Inc., Waszczykowski odwiedził na przedmieściach rozciągającej się na powierzchni 1700 km kwadratowych metropolii futurystyczną siedzibę giganta energetycznego ExxonMobil. Polska delegacja spotkała się z m.in. Robertem S. Franklinem - jednym z wiceprezesów firmy i zarazem prezesem ExxonMobile Gas & Power Marketing Co. - oddziału ExxonMobil specjalizującego się m.in. w dystrybucji gazu naturalnego.

Po spotkaniach z zarządem Cheniere Energy Inc. i spotkaniu z przedstawicielami ExxonMobil, minister Waszczykowski unikał komentowania szczegółów rozmów, tłumacząc się koniecznością zachowania tajemnicy handlowej.

W sobotę minister odwiedzi należący do firmy Cheniere Energy oddalony od Houston o ok. 180 km. gazoport Sabine Pass w stanie Luizjana. Z gazoportu Sabina Pass, począwszy od przyszłego roku, będą odpływały dostawy amerykańskiego LNG dla Polski w ramach 5-letniego kontraktu, jaki spółka PGNiG zawarła w listopadzie br. z firmą Centrica LNG Company.

Natomiast w sobotę wieczorem czasu miejscowego (w niedzielę czasu polskiego) podczas przyjęcia w hotelu JW. Marriott, szef polskiej dyplomacji dokona inauguracji działalności Konsulatu Generalnego w Houston. Konsulat Generalny w Houston będzie obejmował obszar 7 stanów (Arkansas, Kansas, Luizjanę, Missisipi, Nowy Meksyk, Oklahomę i Teksas) zamieszkiwanych przez ponad. 500 tys. obywateli polskich.

Niestety w samym budynku polskiego konsulatu w Houston nadal trwają prace remontowe, ponieważ remont opóźnił się z powodu szkód spowodowanych przez huragan Harvey. Harvey nawiedził wybrzeża Zatoki Meksykańskiej pod koniec sierpnia, powodując powodzie na dużych obszarach Houston. Straty przez to spowodowane oceniane są na 200 mld USD.

Z Houston Tadeusz Zachurski (PAP)